Czy Polskę czeka susza? IMGW bije na alarm!

Czy Polskę czeka susza? IMGW bije na alarm! Czy Polskę czeka susza? IMGW bije na alarm!

W ostatnich tygodniach obserwujemy bardzo wysoką temperaturę, przy jednoczesnym braku opadów. Brak śniegu ostatniej zimy, ale także w poprzednich latach sprawia, iż sytuacja hydrologiczna kraju staje się coraz cięższa. Obserwujemy również to i my podczas spaceru na działkę czy do lasu, susza zaczyna dawać się we znaki, mamy dopiero początek wiosny! 

IMGW poinformowało o obecnej sytuacji hydrologicznej kraju. Jak wynika z obserwacji, może czekać nas bardzo duża susza. IMGW poinformowało również, że w dużej części stacji hydrologicznych w całym kraju odnotowano tak zwaną niżówkę hydrologiczną (okresowe oniżenie stanów wody):

 

Porównanie sytuacja hydrologicznej z 16 kwietnia i marca:
▶️Od początku kwietnia postępująca niżówka hydrologiczna w dorzeczu Odry i Wisły
▶️W połowie marca stan wody w rzekach układał się głównie w strefie wody średniej
▶️w kwietniu głównie w strefie wody niskiej#IMGW #susza pic.twitter.com/kQFS3ur1gp

— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) April 16, 2020

 

Brak opadów może przełożyć się również na słabe zbiory, co za tym idzie uszczuplą się nasze portfele, z powodu małej ilości owoców i warzyw wyprodukowanych przez naszych rodzimych rolników. Blady strach pada również i na małych działkowców, kórzy odczuwają skutki suszy, na nasz redakcyjny email otrzymaliśmy wiadomość od Pana Adama, który napisał: "Od kilkunastu lat uprawiam ogródek działkowy i dawno nie widziałem tak suchej gleby, od dawna ani jedna kropla deszczu nie spadła na działcę. Sytuacja ta zaczyna mnie niepokoić..." Podzielamy niepokój Pana Adama i pozostaje nam mieć nadzieję, że w niedługim czasie sytuacja się unormuje. 

Komentarze