Parujące okulary w maseczce. Wiemy, jak temu zaradzić!

Parujące okulary w maseczce. Wiemy, jak temu zaradzić! Parujące okulary w maseczce. Wiemy, jak temu zaradzić!

Okularnicy po pierwszych pięciu minutach w masce zaczynają zwykle mieć problemy z parującymi okularami. Prosty sposób na to, jak temu zaradzić, podpowiada Anna Bilkiewicz-Pawelec, chirurg okuloplastyczny.

Maseczki powinniśmy być w stanie założyć w biegu i swobodnie wykonywać w nich codzienne czynności. Tymczasem okularnicy po chwili zaczynają się zmagać z parującymi okularami. Wygląda to mało estetycznie, a co gorsza, może być nawet niebezpieczne – np. podczas kierowania samochodem. Jak temu zaradzić?

Parujące okulary w maseczce -  Drucik kluczowy dla okularników

Po pierwszej euforii i kupowaniu ładnych i kolorowych maseczek, większość Polaków szybko odkryła, że nie są one zbyt wygodne. Szybko robi się w nich gorąco, twarz swędzi i trudno powstrzymać się przed ciągłym dotykaniem i poprawianiem maski. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda u osób, które noszą okulary. Na szczęście nie są one skazane na chodzenie przez cały dzień w parujących okularach, ani na ciągłe ich przecieranie. Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwalają uniknąć mokrych szkieł.

Pamiętajcie, żeby sprawdzić, czy jest drucik. To jest bardzo potrzebne, szczególnie dla osób, które posiadają okulary. Żeby nam maska nie parowała, należy ją wygiąć, by zrobić miejsce na nos. Następnie naciągamy maseczkę pod brodę. - tłumaczy dr Bilkiewicz-Pawelec, chirurg okuloplastyczny. Pani doktor sama nosi okulary i maseczkę chirurgiczną na co dzień, więc doskonale zna problemy okularników. Okazuje się, że gdy maska przylega gładko do skóry w okolicach nosa, okulary nie parują.

Parujące okulary w maseczce

Warto dobrze dopasować maskę do okularów

Jeśli maska odstaje, to powietrze spod niej może wędrować prosto za szkła, powodując osiadanie pary wodnej na ich powierzchni. Dr Bilkiewicz-Pawelec zwraca uwagę, że to nie musi być profesjonalna maska chirurgiczna, ale szukając takiej szytej przez np. wolontariuszy, trzeba wybierać tą, która jest wyposażona w drucik. Lepiej, by nie była zbyt luźna, bo wówczas idealne dopasowanie jej do nosa będzie graniczyło z cudem. Wiele maseczek występuje w rozmiarach: S, M i L. Lepiej o tym pamiętać, szukając takiej dla siebie. Poniżej jeszcze kilka porad, które pomogą dopasować maseczkę ochronną dla okularnika:

  • Okulary ustaw niżej, a maseczkę naciągnij wysoko na nos
  • Okulary z hydrofobowymi szkłami nie parują. Jeśli masz w domu kilka par, to wybierz do maseczki właśnie taką.
  • Jeśli okulary już zaparowały, najhigieniczniej będzie użyć specjalnego płynu do czyszczenia. Większość jest na bazie alkoholu. Niektóre są też sprzedawane w szczelnych, jednorazowych opakowaniach.
  • Awaryjnie okulary można wymyć płynem do naczyń i wytrzeć ręcznikiem. Lepiej unikać wycierania ich o rękaw. Mogą się porysować i jest to mało higieniczne.
  • Jeśli nic nie pomaga, warto rozważyć zakup soczewek kontaktowych. Jednodniowe wkłada się do oczu rano ze sterylnego pudełka, a wieczorem wyrzuca. Będą więc lepszym rozwiązaniem, niż soczewki miesięczne czy dwutygodniowe.

Zapoznajcie się również z filmem, na którym Pani doktor przedstawia szczegóły: 

 

 

Komentarze