Jak reagować na agresję słowną męża?

Jak reagować na agresję słowną męża? Jak reagować na agresję słowną męża?

Wbrew pozorom agresja nie musi przyjmować tylko i wyłącznie fizycznej formy. Inną, lecz nie mniej groźną i toksyczną formą agresji, jest agresja słowna. Jest to nieco bardziej utajniona forma znęcania się nad partnerem. Chodzi tutaj głównie o krzyki, wyzwiska, epitety często padające pod adresem ofiary i inne szykany znacząco wpływające na rozwój emocjonalny danej osoby. Agresja słowna swoje podłoże może mieć już w dzieciństwem agresora, oznacza to, że mógł on sam tak owej zaznać lub wychowywać się w rodzinie, której model znacznie odbiegał od prawidłowego. Jak więc reagować na agresję słowną? Oto kilka wskazówek.

Zgłoś się po pomoc do specjalisty

Najrozsądniejszym wyjściem będzie udanie się po pomoc do specjalisty. Jeżeli jednak jesteś osobą skrytą i zamkniętą w sobie to o swoim problemie możesz opowiedzieć, każdemu kto według Ciebie będzie kompetentny i pomocny. Możesz udać się po pomoc na policję, do psychologa, do Ośrodka Interwencji Kryzysowej, do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, do prawnika, do nauczyciela, do pedagoga, do lekarza pierwszego kontaktu i wszędzie tam, gdzie uznasz iż tak ową pomoc uzyskasz.

Jak reagować na słowną agresję? - fot. freepik.com

 

Spróbuj zagrać w otwarte karty

Jeżeli wydaje Ci się, że agresja, którą stosuje wobec Ciebie partner jest jedynie przykrywką a tak naprawdę masz do czynienia ze słabym i kruchym człowiekiem, który tylko kryje się za tak okrutną skorupą, możesz spróbować zagrać w otwarte karty. Oznacza to, że możesz powiedzieć mu, iż tylko terapia zdoła uratować ten związek. Po prostu postaw mu ultimatum! Pamiętaj to Ty w tym związku jesteś ofiarą, nie pozwól na to by ktoś bezkarnie Cię krzywdził, już czas najwyższy powiedzieć – STOP!

Jak reagować na agresję słowną męża? Odpuść

Czasami należy po prostu odpuścić. Jest to na pewno najmniej psychologiczne podejście do tej całej sytuacji, jednak niekiedy wydaje się ono najbardziej skuteczne. Jeżeli więc Twój mąż jest agresorem, spakuj walizki i odejdź, niech zobaczy co stracił przez to, że nie potrafił sobie ze sobą poradzić, że nie wie co to znaczy kontrolowanie emocji i słów. Czasami taka terapia wstrząsowa może być czymś zbawiennym i niesamowicie pomocnym.

Komentarze