Ciekawe fakty na temat polskiej flagi, które warto znać!

Ciekawe fakty na temat polskiej flagi, które warto znać! Ciekawe fakty na temat polskiej flagi, które warto znać!

Polska flaga symbol naszej państwowości i suwerenności. Wszyscy znamy jej barwy, kojarzy nam się z dumą narodową, naszą historią, ze świętami narodowymi czy po prostu z polskością. Ale skąd się wzięła, kiedy stała się naszym symbolem narodowym, co oznacza i co symbolizuje? Przyjrzyjmy się jej z bliska.

Obecny kształt i barwy flagi państwa polskiego określa ustawa z 31 stycznia 1981 roku. Są to dwa równe prostokąty w kolorach białym i czerwonym. Odzwierciedlają one barwy polskiego godła, czyli białego orła na czerwonym tle.  Symbol ten znany od XIII wieku został wprowadzony przez Piastów.
 

Czy Polska flaga rzeczywiście jest biało-czerwona?

Aby zgłębić historię polskiej flagi należy się cofnąć do roku 1792, kiedy to biel i czerwień uznano narodowymi symbolami Polski. Natomiast 7 lutego 1831 roku uporządkowano tę sprawę ustawą sejmu Królestwa Polskiego. Biel polskiej flagi nie jest idealna. Biel, którą obserwujemy na polskiej fladze ma kolor srebrnobiały. Zatem nie jest to biel śnieżnobiała, jak z pewnością wielu uważa.

W roku 1921 natomiast zdefiniowano kolor czerwieni jako karmazynowy, a w 1927 zmieniono go na cynober. Obecnie ustawowo jest to karmazyn, choć trochę wygaszony w stosunku do tego z lat międzywojennych. Biel polskiej flagi oznacza dobro i czystość dążeń polskiego narodu, a czerwień odświętność i godność polskich władców.
 

Flaga to świętość

Warto wiedzieć, że za zniszczenie, znieważenie bądź uszkodzenie symboli państwowych w tym flagi grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności nawet do 1 roku.
 

Święto flagi skąd ta data?

Obchodzenie święta flagi 2 maja również nie jest przypadkowe. 2 maja 1945 roku pięciu polskich bohaterów wywiesiło polską flagę w Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Wydarzenie to stało się symbolem zwycięstwa Polaków w II wojnie światowej.

Komentarze