Jaka powinna być wilgotność w domu? Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu

Jaka powinna być wilgotność w domu? Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu Jaka powinna być wilgotność w domu? Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu

Zbyt suche powietrze w mieszkaniu sprawia, że mieszkańcy częściej chorują i mają podrażnione drogi oddechowe. Za bardzo wilgotne sprzyja rozwijaniu się grzybów i pleśni. Jak zmierzyć wilgotność i jaka powinna być?

Wilgotność powietrza w domu to rzadko poruszany temat. Najlepiej zapoznani są z nim właściciele ciemnych mieszkań w starych kamienicach, którym nieobce są zimne, wilgotne mury. Inni nie przykładają do niego wiele wagi. A tymczasem wilgotność powietrza w domu da się zmienić.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu?

Wilgotność powietrza powinna wynosić ok. 40 – 60 proc. Przykładowo w pomieszczeniu o wilgotności powyżej 65 proc. nie powinny pracować osoby nieletnie. Jednak w domu sporo zależy od temperatury. Jeśli jest ona utrzymana na optymalnym poziomie ok. 20 stopni, to wilgotność na poziomie 40-60 proc. będzie prawidłowa.

Wilgotność powietrza w domu da się zmierzyć. Podstawowy higrometr z termometrem da się kupić już za kilkanaście złotych. Przyda się np. rodzicom alergików i dzieci, które często chorują przez suche powietrze w domu. Gdy wartość spadnie poniżej poziomu np. 40 proc., można włączyć nawilżacz lub uzupełnić wodę w naczyniach na kaloryferze.

Jak osuszyć lub nawilżyć powietrze w domu?

Istnieją zarówno specjalne osuszacze, jak i nawilżacze powietrza. W przypadku tych drugich wybór jest większy: istnieją takie z funkcją jonizacji czy z aromatyzatorem. Można też nawilżyć powietrze w domu za pomocą najprostszych metod. Zawsze sprawdzają się mokre ręczniki na grzejnikach lub ceramiczne naczynia z wodą zawieszone na kaloryferze.

Dawniej osuszacze i nawilżacze powietrza były dość ekskluzywnymi przedmiotami. Obecnie można kupić najprostsze modele za kilkadziesiąt złotych. Średnio kosztują ok. 150 – 300 zł.

Komentarze