Jak dbać o hortensję ogrodową? Terminy, cięcie, choroby i pielęgnacja w pigułce

Jak dbać o hortensję ogrodową? Terminy, cięcie, choroby i pielęgnacja w pigułce Jak dbać o hortensję ogrodową? Terminy, cięcie, choroby i pielęgnacja w pigułce

Hortensja ogrodowa nie jest trudna w uprawie, a jednocześnie stanowi jeden z najpopularniejszych i najbardziej efektownych krzewów liściastych. Jak o nią dbać, by była bujnie pokryta kwiatami i pięknie się rozrastała?

Jak pielęgnować hortensję ogrodową?

Hortensja ogrodowa to krzew liściasty, który nie sprawdzi się jako roślina do ogrodu wilgotnego i zacienionego. Jeśli ziemia w ogródku jest gliniasta i ciężka, to hortensja raczej na niej nie wyrośnie. Aby uzyskać wówczas pojedynczy krzew hortensji ogrodowej, w dołek, gdzie będzie uprawiana roślina, wsyp dużo próchniczej gleby ze sklepu ogrodniczego. Ziemia powinna też być zawsze lekko wilgotna.

Jeśli chodzi o hortensję ogrodową i jej uprawę w Polsce, ciekawostką może być to, że najlepiej rośnie ona na Pomorzu. Naturalnie występuje właśnie w klimacie nadmorskim i stąd upodobanie tej rośliny do lekkiego wiatru i dużej ilości słońca, jakie można spotkać nad polskim morzem. Jeśli chodzi o nawożenie hortensji, to nie powinno sprawić trudności. W sklepach ogrodniczych można łatwo znaleźć specjalne nawozy przeznaczone właśnie do tych krzewów liściastych.

Czy wiesz, że...? Jeśli nie możesz znaleźć odżywki do hortensji, sprawdzi się też nawóz do azalii, wrzosów i różaneczników.

Hortensja ogrodowa – przycinanie

Wielu ogrodników obawia się przycinania hortensji. Po części słusznie, bo ten krzew do ogrodu może przestać kwitnąć, jeśli jesienią zostaną zbyt energicznie przycięte wszystkie gałęzie, na których były wcześniej kwiatowe pąki. Warto więc przycinać hortensję z umiarem, usuwając tylko zżółkłe liście. Możesz też skracać gałęzie. Dzięki temu okaz zachowa zwarty pokrój i kulisty kształt, tak charakterystyczny dla tej rośliny ogrodowej.

Hortensje i inne efektowne rośliny do ogrodu

Hortensja jest bardzo efektowna, bo jako jedna z nielicznych roślin pozwala ogrodnikowi zmieniać kolor kwiatów za pomocą dopasowania kwasowości gleby. W ziemi zasadowej krzewy liściaste hortensji mają kwiaty wybarwione na różowo, a w kwaśnej glebie są błękitne. Jeśli więc masz już hortensję w ogrodzie, możesz ją potraktować jako wyznacznik kwasowości gleby.

Jeśli dopiero masz zamiar zacząć ją uprawiać, możesz zaopatrzyć się w specjalny wskaźnik do mierzenia kwasowości. Dzięki niemu będziesz wiedział, jaką masz glebę. Za pomocą odżywek, odpowiednich gatunków ziemi czy dodawania wapna możesz zmieniać wówczas odczynnik pH. Dzięki różnym nawozom możesz sprawić, że kwiaty na jednej roślinie będą różnokolorowe. Mogą też zmieniać barwę.

Innym kwiatem ogrodowym, który ma takie właściwości, jest lantana pospolita. W jej przypadku nie jest to zależne od gleby: dzieje się naturalnie wraz ze wzrastaniem rośliny. Krzewem liściastym, który będzie w ogrodzie wyglądał efektownie w czasie spoczynku hortensji ogrodowej czyli zimą, będzie ciemiernik. Jego kwiaty kwitną właśnie zimą i zmieniają stopniowo kolor z białego na różowy.

Komentarze