Stare, polskie filmy warte obejrzenia. Co warto zobaczyć?

Stare, polskie filmy warte obejrzenia. Co warto zobaczyć? Stare, polskie filmy warte obejrzenia. Co warto zobaczyć?

Stara, polska kinematografia do dziś wzbudza wiele emocji i powoduje zachwyt. Większość pozycji filmowych z dawnych lat zyskała już miano kultowych. Przedstawiają one ogromną różnorodność, niekiedy nawet abstrakcję, która w tamtych czasach była czymś nie do pomyślenia. Obecnie stare, polskie filmy przestały już budzić tak ogromne kontrowersje, nadal jednak pozostają wyznacznikami dawnych lat i dawnej produkcji. W niniejszym rankingu zostaną przedstawione 3 całkowicie się od siebie różniące propozycje starych filmów, pokazuje to jak ogromną oryginalnością cechowało się dawne polskie kino.

Seksmisja

To polska produkcja powstała w 1983 roku. W tamtych latach film ten cechowała ogromna oryginalność i niepowtarzalność. Można powiedzieć, że budził on bardzo skrajne emocje wśród widzów. Niektórych oburzał, innych bawił. Był to zdecydowanie film, który zapisał się w pamięci wszystkich go oglądających. Akcja filmu toczy się w 2044 roku, gdzie to władza nad całym krajem znajduje się w rękach kobiet. Nieoczekiwanie odhibernowani zostają dwaj ostatni już żyjący przedstawiciele płci męskiej, którzy zupełnie nie rozumieją co się dzieje i gdzie się znaleźli, są w ogromnym szoku i nie potrafią wyjaśnić sobie zjawisk, które udało im się zaobserwować. Film ten może budzić zachwyt ale i pewne zażenowanie czy też zniesmaczenie. Jest to nietypowe ukazanie władzy kobiecej, której musi podporządkować się mężczyzna. Kobiety opanowały świat i nie są skłonne do rezygnacji z tej że funkcji, wręcz przeciwnie bardzo się im ona podoba. Film ten trwa około dwóch godzin i już nie raz emitowany był w telewizji, należy zaznaczyć, że za każdym razem liczba osób oglądających była ogromna.

Miś

Film ten ujrzał światło dzienne w 1980. Jest to komedia, która skała się z kilku znaczących epizodów, ukazanych w humorystyczny sposób. Film ten przestawia dzieje prezesa klubu sportowego „Tęcza” prosperującego w czasach PRL-u. Dodatkowo stara się on pokazywać w sposób niezwykle komiczny, groteskowy czy też oparty na wielu paradoksach życie w czasach PRL-u. Jest to zdecydowanie kultowa pozycja w polskiej kinematografii. Film ten trwa około godziny i 50 minut.

Korczak

Film ten powstał w 1990 roku. Janusz Korczak był przede wszystkim wybitnym pedagogiem i działaczem społecznym. To właśnie on otworzył sierociniec i w sposób szczególny pomagał dzieciom. Był on przodownikiem wychowywania w równości i szacunku, starał się traktować każdego na takich samych zasadach. Dodatkowo zawdzięczamy mu powstanie tzw. „sądu koleżeńskiego”, czy też plebiscytu życzliwości i niechęci, który to do czasów obecnych cieszy się ogromną popularnością, jako metoda wychowawcza oraz pomaga w badaniu relacji w grupie rówieśniczej. Korczak był pedagogiem i społecznikiem z powołania, pomagał bezinteresownie, troszczył się o dzieci i działał całkowicie inaczej aniżeli robili to inni nauczyciele i pedagodzy w tamtym okresie. Film ten ma charakter biograficzny, chociaż trzeba przyznać, że jest on także dramatem, który ukazuje pewne ludzkie słabości, którym ciężko zaradzić. Korczak uwielbiał dzieci tak samo zresztą jak dzieci uwielbiały jego, był ich wzorem do naśladowania a dla współczesnych pedagogów pozostaje nadal legendom. Film ten trwa około dwóch godzin.

Komentarze