Jaka rasa kur znosi największe jajka?

Jaka rasa kur znosi największe jajka? Jaka rasa kur znosi największe jajka? - fot. freepik.com

Jaka rasa kur znosi największe jajka?

 

Posiadanie kur niosek w przydomowych warunkach to dobry sposób na zdrową żywność. Świeże jajka z pewnego i ekstensywnego (nie fermowego intensywnego) źródła są produktem cenionym. Dodatkowo wielu z nas może sobie na taką hodowlę pozwolić. Nie tylko Ci mieszkający na wsi, lecz także Ci z przedmieść i posiadający działki. W Polsce konsumenci najchętniej wybierają jaja dużych rozmiarów. Jednakże wielkość jaj nie ma żadnego wpływu na ich smak. Ale jajka których kur są największe? Jakie powinno być duże jajko?

 

Jaka rasa kur znosi największe jajka? - leghorn - fot. freepik.com

 

Wielkość jajek zależy od wieku kury, ale także od jej rasy. Im starsza kura tym większe jajko. Rozmiary jajek możemy podzielić na cztery klasy. Małe to rozmiar S i ważą do 53 g, M to średnie. Ich waga to 53-63 g. Natomiast L to jajko duże o wadze 63-73 g. Największe zaś to jajko XL, które waży powyżej 73 g. Znany jest przypadek, kiedy jajko kurze ważyło aż 216 g. Sytuacja miała miejsce w Polsce. Największe jajko zostało znalezione w 1956 r. w New Jersey i ważyło 454 g.

 

Jaka rasa kur znosi największe jajka? - sussex - fot. freepik.com

 

Do kur znoszących duże jaja należą rasy: leghorn, sussex czy choćby karmazyny. Ale są też i inne. Nie sposób stwierdzić jednoznacznie, która rasa znosi te największe. Na to pytanie odpowiedzi jednoznacznej nie ma.

 

Jaka rasa kur znosi największe jajka? - karmazyn - fot. freepik.com

 

Natura potrafi nas niejednokrotnie zaskoczyć okazami nie mieszczącymi się w żadnej klasie.

 

Komentarze 2

Gość 01 września 2021

Z moich obserwacji wynika ze prawdziwy Leghorn znosi duze jajka ok.70 g I jajko jest snieznobiałe natomiast na rynku jest duzo ras mieszanych które są sprzedawane jako Leghorn I niosą jajka małe I kremowe.

Gość 14 kwietnia 2021

leghorn znosi miniaturowe jajka