Wypadanie włosów - najczęstsze przyczyny i choroby włosów

Wypadanie włosów - najczęstsze przyczyny i choroby włosów Wypadanie włosów - najczęstsze przyczyny i choroby włosów

Przyczyn wypadania włosów może być bardzo dużo. Czasami jest to efekt zmian hormonalnych zachodzących w człowieku, innym razem może być to efekt uboczny stosowania mocno ingerencyjnych terapii medycznych czy przyjmowania leków lub po prostu nie właściwa pielęgnacja i mała dbałość o kondycję włosa, która wraz z wiekiem staje się coraz słabsza. Wypadanie włosów może być także skutkiem ubocznym ciąży i porodu lub menopauzy. Należy jednak pamiętać, że stałe i dość dokuczliwe wypadanie włosów może być sygnałem od naszego organizmu, który w ten sposób zwraca nam uwagę, że coś się dzieje. Okazuje się, że przyczyn wypadania włosów upatrywać się można także w wielu chorobach i schorzeniach.

Odpowiednia diagnostyka

Należy pamiętać, że właściwie zdiagnozowany problem wypadania włosów można skutecznie zniwelować. Aby zbadać kondycję swoich włosów oraz skóry głowy należy udać się do lekarza specjalisty, w tym przypadku będzie nim trycholog (tzw. lekarz od włosów). Lekarz na podstawie przeprowadzonych badań, będzie mógł stwierdzić, dlaczego włosy wypadają i zastosować odpowiednią terapię. Trycholog zajmuje się między innych diagnozowaniem łuszczycy, łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry czy też łysienia. Dodatkowo lekarz ten ściśle współpracuje z dietetykiem oraz specjalistą z dziedziny kosmetologii profesjonalnej, dzięki czemu całe leczenie jest pełne i pozbawione niedomówień. Najczęstszymi metodami, których używają trycholodzy jest m.in.: mezoterapia, zabiegi tlenem, naświetlanie skóry głowy, elektrostymulacja, leczenie farmakologiczne oraz właściwa suplementacja. Wizyta u takiego specjalisty to przeciętny koszt około 60zł.

Najczęstsze choroby

Do najczęstszych chorób, które mogą być przyczyną wypadania włosów, zaliczyć można: niedoczynność lub nadczynność tarczycy, spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi, brak odpowiedniej ilości tzw. mikro- oraz makroelementów w organizmie, łojotokowe zapalenie skóry, które w początkowych stadiach można pomylić z łupieżem, toczeń rumieniowaty, choroby autoimmunologiczne, do których zaliczyć można m. in.: łysienie plackowate, kwestie odnoszące się do dziedziczenia genów odpowiadających za utratę włosów a w efekcie łysienie, chorobę nowotworową (łysienie na skutek chemioterapii), schorzenia na tle psychicznym, anoreksję oraz bulimię. Jak więc widać, chorób, które mogą być przyczyną wypadania włosów jest bardzo dużo. Każda z tych chorób niesie ze sobą różne konsekwencje zdrowotne, dezorganizuje pracę organizmu i powoduje pewną ogólna dysfunkcjonalność jednostki. Dlatego właśnie tak istotne jest należyte diagnozowanie chorób już we wczesnym ich stadium i rozpoczęcie właściwej terapii, które nieco zniweluje negatywne skutki.

Najczęstsze przyczyny

Do najczęstszych (niemedycznych) przyczyn wypadania włosów zaliczyć można przede wszystkim drastyczne odchudzanie się, a w efekcie zbyt gwałtowną utratę masy ciała. Kolejnym czynnikiem wywiadującym wypadanie włosów jest stale narastający stres i napięcie. To właśnie stres jest czynnikiem silnie destrukcyjnym dla całego organizmu. Przyczyną wypadania włosów może być także przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy A, suszenie włosów w zbyt wysokich temperaturach, częste (nawet do kilku razy dziennie) używanie prostownicy, zaburzenia na tle nerwowym (np. nieświadome wyrywanie sobie włosów podczas sytuacji silnie stresogennej), złe odżywianie się, używanie nieodpowiednich kosmetyków, zła suplementacja, częste tapirowanie włosów, używanie niskiej jakości akcesoriów do włosów (gumek, spinek, frotek itp.), częste farbowanie czy też rozjaśnianie włosów oraz palenie papierosów. Jak więc można zauważyć, przyczyn, które nie mają swojego podłoża w aspekcie medycznym może być bardzo dużo. Czasami by poradzić sobie z nadmiernie wypadającymi włosami wystarczy wyeliminować czynnik powodujący taki stan rzeczy, czyli np. zbyt częste prostowanie czy farbowanie włosów lub zmianę sposobu odżywiania się.

Komentarze