Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po 50 roku życia

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po 50 roku życia Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po 50 roku życia

W ciążę nie można zajść po 50-tce? Przykłady gwiazd Hollywood pokazują, że można. Jednak nie jest to tak proste, jak wcześniej.

Czy da się zajść w ciążę po 50 r. ż.

Ryzyko zajścia w ciążę zaczyna spadać ok. 35 roku życia. Już około 40-tki wynosi ok. 50 proc. w skali roku, a 5 lat później jeszcze bardziej spada. Później może wynosić już tylko kilka procent. Warto przy tym pamiętać, że tak jak dojrzałość płciową niektórzy osiągają, mając 10 lat, a inni dopiero w liceum, tak samo jest też z menopauzą. Niektórzy przechodzą ją, mając 45, a inni – 55 lat.

Płodność można sprawdzić u lekarza i od tego warto zacząć staranie się o zajście w ciążę po 50-tce. Medycyna daje coraz to nowe możliwości. Lepiej jednak nie brać za przykład gwiazd Hollywood, które bez trudu zachodzą w ciąże po 50-tce. Często za ich macierzyństwem stoją miliony dolarów na terapie,na co przeciętny Polak nie może sobie pozwolić.

Ryzyko związane z późną ciążą

Późna ciąża niesie większe ryzyko:

  • poronienia,
  • wad wrodzonych płodu,
  • powikłań podczas ciąży i po porodzie.
  • niskiej masy urodzeniowej.

 

Ciąża po 50-tce - za i przeciw

Dookoła późnego macierzyństwa pokutuje wiele mitów i uprzedzeń. Rzeczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że dziecko może być narażone na śmierć rodzica w liceum czy na studiach. Ciąża i macierzyństwo będą też fizycznie trudniejsze. Z drugiej strony wiele osób wcześniej nie miała warunków, by powiększyć rodzinę lub nie była na to psychicznie gotowa.

Późne macierzyństwo może dać im drugą młodość. Są też tacy, którzy na poczęcie ze względów zdrowotnych czekali kilkadziesiąt lat i udało się dopiero po 50-tce. Dlatego otoczenie powinno ostrożnie ferować wyroki na temat ciąży osoby po 50. roku życia. Trudno wypowiedzieć się, nie znając wszystkich faktów, a tymi przyszła mama niekoniecznie chce się dzielić z sąsiadami czy dalszą rodziną. Trzeba to uszanować.

Komentarze