Jak wygląda okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Jak wygląda okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych? Jak wygląda okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych? - fot. freepik.com

Jak wygląda okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Stosując tabletki antykoncepcyjne należy spodziewać się, że może mieć miejsce krwawienie. Nie jest to jednak zwykły okres. Jest to tzw. krwawienie z odstawienia. Zwykle jest ono łagodniejsze oraz krótsze niż tradycyjna miesiączka. Jeśli krwawienie czy plamienia pojawiają się oraz nasilają się w późniejszym terminie, trzeba skontaktować się z ginekologiem. Istotne jest wtedy, aby wykluczyć choroby układu rodnego oraz ważna jest również kwestia ewentualnego doboru innych tabletek.

Zażywając syntetyczne tabletki antykoncepcyjne w sposób ciągły można doprowadzić do sytuacji przesunięcia okresu o kilka miesięcy. Oczywiście brak miesiączki może być powodowany ciążą albo źle dobranymi tabletkami antykoncepcyjnymi.

Antykoncepcja tzw. hormonalna (czyli używanie tabletek) jest jedną z najpopularniejszych form stosowania antykoncepcji. Wiele kobiet stosujących ten rodzaj zabezpieczania się nie ma jednak odpowiedniej wiedzy odnośnie tego tematu. Niewiele wiedzą zarówno na temat działania jak również skutków ubocznych tych środków.

Jaki jest okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych? - fot. freepik.com

Warto wiedzieć, że krwawienie z tzw. odstawienia to reakcja obronna organizmu z powodu spadku hormonów we krwi.

Antykoncepcja hormonalna jest formą zabezpieczenia przed ciążą poprzez substancje jakimi są progesteron lub połączenie progesteronu i estrogenu. Substancje te zatrzymują wydzielanie hormonów w przysadce mózgowej. Hormony te są bardzo ważne w rozwijaniu się żeńskiej komórki rozrodczej.

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych w pierwszym cyklu, w którym kobieta jest płodna istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Dlatego, że najczęściej płodność kobiety jest większa. Istnieje także duże prawdopodobieństwo ciąż mnogich.

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo wygodną formą antykoncepcji. Jednakże z pewnością należy się zapoznać ze wszystkimi za oraz przeciw tej metody przed wdrożeniem jej we własnym życiu.

Komentarze 1

Gość 07 lutego 2021

Ja głównie zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne vines ze względu na obfite miesiączki jak i pojawiający się pms. Tak mi zalecił mój ginekolog i uważam, że to jest świetne rozwiązanie. Wcześniej kilka dni przed już czułam się źle, a w dzień okresu najchętniej wtedy siedziałam w domu. Ale na szczęście te czasy już są za mną :)