Jak powinniśmy chronić się przed kleszczami?

Jak powinniśmy chronić się przed kleszczami? Jak powinniśmy chronić się przed kleszczami?

Krótka i łagodna zima sprawiła, że kleszcze szybciej się wybudzają i w kwietniu są już groźne. Warto wiedzieć, że występują nie tylko w lasach, ale także na trawnikach, skwerach, parkach. Dlatego po każdym spacerze należy sprawdzać swoje ciało. Jak powinniśmy chronić się przed kleszczami? 

Czym są kleszcze?

Kleszcze są stawonogami należącymi do pajęczaków z podgromady roztoczy. Znanych jest około 900 gatunków. Długość ich ciała wynosi od ułamków milimetrów do około 30mm w tym większość nie przekracza 15mm.

Dlaczego są groźne?

Kleszcze są groźne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Należą do nich bolerioza, tularemia, gorączka Q, babeszjoza, bartonelloza, erlichioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Zdecydowanie najczęstszymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są bolerioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Pozostałe choroby mają mniejsze znaczenie i występowanie ich to raczej pojedyncze przypadki.

Jak zapobiegać ukąszeniom przez kleszcze?

Zdecydowanie najłatwiejszy i zarazem najprostszy sposób zapobiegania ukąszeniom przez kleszcze  polega na unikaniu miejsc ich występowania. Należy także pamiętać o szczelnym osłonięciu skóry, zakładnie ubrań z długimi rękawami, długie spodnie, wysokie skarpety, wyższe buty oraz nakrycie głowy. Warto ubierać jasne ubrania, gdyż kleszcze są na nich lepiej widoczne. Można także zakupić preparaty odstraszające kleszcze. Należą do nich środki zawierające DEET lub permetrynę. Środki te należy rozprzestrzenić na ubranie i skórę (oprócz twarzy, ponadto permetryna tylko na ubranie). Trzeba również zaczerpnąć informacji czy środki te nie są szkodliwe i czy każdy może je stosować.

Rumień po ukąszeniu przez kleszcze może się pojawić po kilku dniach!

W przypadku ukąszenia...

W przypadku ukąszenia należy kleszcza jak najszybciej usunąć. Często zalecane jest użycie do tego celu pęsety z cienkimi końcówkami. Miejsce trzeba niezwłocznie oczyścić i zdezynfekować, następnie obserwować przez około miesiąc. Jeśli będzie się dziać z tym miejscem coś niepokojącego należy skonsultować się z lekarzem. Po ukąszeniu może wystąpić rumień!

 

 

Komentarze