Gwałtowne tycie - co może być jego przyczyną?

Gwałtowne tycie - co może być jego przyczyną? Gwałtowne tycie - co może być jego przyczyną?

Wiele osób twierdzi, że „Tyje z powietrza”. Zazwyczaj przemilczają one brak ruchu czy kwestię nieprawidłowej diety. Jednak niektórzy rzeczywiście tyją, mimo że odżywiają się prawidłowo.

Gwałtowne tycie a choroby

Powodem gwałtownego tycia mogą być:

  • niedoczynność tarczycy,
  • ciągły stres, brak snu,
  • przyjmowanie niektórych leków, hormonów,
  • depresja.

Warto wykluczyć każde z nich podczas kontroli lekarskiej.

Gwałtowne tycie u kobiet

Kobiety powinny zwrócić uwagę jeszcze na kilka czynników. Często przed miesiączką woda zatrzymuje się w organizmie, co powoduje wrażenie tycia. Poza tym podczas menopauzy można szybko przytyć w wyniku burzy hormonów. Źle dobrane tabletki antykoncepcyjne też mogą prowadzić do takich objawów. Na koniec warto wykluczyć ciążę, bo to ona stoi czasem za gwałtownym przybraniem na wadze.

Warto przyjrzeć się diecie i aktywności

Jeśli wszystkie inne czynniki są wyeliminowane, a mimo to następuje gwałtowne tycie, warto przyjrzeć się diecie i poziomowi aktywności fizycznej. Niektóre produkty, które uchodzą za zdrowe, są bardzo tłuste. Może więc być tak, że osoba, która odżywia się – swoim zdaniem – starannie i właściwie, w rzeczywistości pochłania codziennie za dużo kalorii. Powinna uważać na takie produkty jak:

  • avocado i banany;
  • hummus, tahina;
  • orzechy, mleko orzechowe;
  • oleje, w tym olej kokosowy;
  • zupy zabielane śmietaną.

Powyższe produkty mogą mieć w 100 g nawet 900 kcal, a tymczasem często uchodzą za zdrowe niezależnie od ilości. Z kolei jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to często przypisujemy jej większy wpływ na wagę, niż jest w rzeczywistości.

Aktywności takie, jak nordic walking, joga czy gimnastyka słowiańska, choć modne, to w najlżejszych wariancie mogą przynieść spalanie kalorii na poziomie zaledwie 150 kcal na godzinę. Godzina takich zajęć w tygodniu w połączeniu z kaloryczną dietą to może być za mało, by zapobiec tyciu.

Warto też zwrócić uwagę na napoje. Nawet osoba dbająca o to co je, która pije często kolorowe drinki, piwo, smoothies, shake'i lodowe czy kawę z bitą śmietaną i syropem, może w rzeczywistości przyjmować codziennie o tysiące kalorii więcej, niż powinna.

Komentarze