Teatralny dresscode - czyli jak ubrać się do teatru?

Teatralny dresscode - czyli jak ubrać się do teatru? Teatralny dresscode - czyli jak ubrać się do teatru?

Obecnie wypada już wszystko, a celebryci co i rusz zaskakują w teatrze odsłoniętymi pośladkami czy wytartymi dżinsami. Tym bardziej warto znać tradycyjne zasady dress codu, czyli odpowiedź na pytanie: jak ubrać się do teatru?

Dziś każdy rodzic chce, by jego dziecko jak najczęściej chodziło do teatru. Nie każdy pamięta, że dawniej było odwrotnie. Teatr jeszcze na początku XIX wieku kojarzył się ze złymi wpływami i namiętnościami, przed którymi trzeba chronić młodzież. Suknie, jakie do teatru zakładały bohaterki kronik towarzyskich, niekiedy szokowały purpurą czy olbrzymimi dekoltami.

Jak się poprawnie ubrać do teatru?

Dziś wszystko się zmieniło. Teatr kojarzony jest z nobliwą rozrywką na wysokim poziomie, a nauczycielki przypominają dzieciom przed wyjściem na przedstawienie, że do teatru należy się porządnie ubrać. Porządnie, czyli jak?

  • Unikamy dużych dekoltów, wycięć, krótkich spódnic i spodni.
  • Ubrania nie powinny być dziurawe, wystrzępione. Agrafki, gorsetowe wiązania i koronki raczej też nie nadają się do teatru.
  • Stopy powinny być zakryte, a obuwie eleganckie. Niestety teatralny dress code wymaga, by kobiety nawet w upał nosiły rajstopy.
  • Tradycyjnie zakryte powinny być też ramiona. To dlatego w teatrze wiele osób nosi wokół nich szal czy chustę.
  • Mężczyźni powinni mieć na sobie garnitur, a przynajmniej materiałowe spodnie i koszulę.
  • Kobiety nie muszą nosić spódnicy. Dopuszczalne są też materiałowe, eleganckie spodnie z żakietem.

 

Jak się ubrać na premierę teatralną

Premiera teatralna to niezwykle uroczysta okazja. Warto się na nią ubrać wyjątkowo starannie nie tylko z uwagi na tradycję ale też dlatego, że mogą tam być media czy znajomi. Lepiej zaprezentować się wówczas wyjątkowo korzystnie.

To właśnie premiery teatralne są okazjami, na które gwiazdy ubierają się najbardziej elegancko. Na premierę wypada założyć długą i bardzo ozdobną suknię. Mężczyźni powinni wystąpić w garniturze lub fraku. Jeśli w szafie nie ma nic tak strojnego, warto wybrać ubranie, które ma najbardziej uroczysty charakter.

 

Czy do teatru zawsze elegancko?

Skoro wciąż obowiązują wszystkie powyższe zasady, dlaczego tak wielu celebrytów pojawia się na premierach w nieodpowiednim stroju? Pod względem tego, jak ubrać się do teatru, tradycja nie zawsze dogania rzeczywistość. Przykładowo niektóre przedstawienia szokują, a reżyser na teatralnym korytarzu czy aktorzy na scenie występują w stroju, jaki wielu założyłoby na grilla czy jogging. Czy również wtedy widzowie powinni być ubrani tradycyjnie? Każdy sam musi odpowiedzieć na to pytanie, jednak ogólna zasada teatralnego dress codu jest taka, by nosić się bardziej odświętnie niż na co dzień.

Dziś podążanie za takimi regułami może być o tyle trudne, że czasem przecież przedstawienia odbywają się w parku czy klubie. Czy wtedy też mamy wyglądać elegancko? Najlepiej wybierać do teatru stroje, które łatwo można zmienić na bardziej uroczyste. Warto pamiętać, że niekiedy premiery filmowe odbywają się w teatrze, a wówczas zwykły strój do kina może wydać się nie na miejscu. Warto mieć przy sobie szal, który można zarzucić na sukienkę, a w przypadku mężczyzn marynarkę czy krawat. W przypadku przedstawień plenerowych można ubrać się tak, jak na spacer po parku.

Komentarze