Od czego zależy data świąt wielkanocnych?

Od czego zależy data świąt wielkanocnych? Od czego zależy data świąt wielkanocnych?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Wielkanoc co roku przypada w innym terminie? Święta Wielkiej Nocy mają korzenie dawno temu, dlatego datę wyznacza się na podstawie... księżyca.

Wielkanoc to oczywiście święto chrześcijańskie. Jednak gdy je wprowadzano do kalendarza, na wielu ziemiach wciąż jeszcze istniał kult pogański. Jedno z ważnych świąt przypadało po pierwszej pełni księżyca. Zamiast tworzyć nowe, do obrządku wpleciono wiele dawnych zwyczajów (jak te związane z jajkami), a datę Wielkanocy wyznaczono zawsze na pierwszą niedzielę po pełni. Pierwotnie pod uwagę brano też kalendarz hebrajski, w którym 14 nisan to początek Paschy – przypada on właśnie w wiosenną pełnię.

Data Wielkanocy zależy od pełni

Ponieważ data Wielkanocy jest wyznaczana w odniesieniu do pełni księżyca, ale nie może ona przypaść na zimę, najwcześniej może wypaść 22 marca, a najpóźniej – pod koniec kwietnia.

Datę pełni można sprawdzić w wielu kalendarzach i aplikacjach – zwykle oznaczona jest kółkiem. Można też zdać się na własne obserwacje – pełnia to noc, gdy księżyc jest zupełnie okrągły i świeci jasno.

Od czego zależy data świąt wielkanocnych w Prawosławiu?

Do 1528 roku oba kościoły obchodziły święta jednocześnie. Później papież Grzegorz XIII ustalił kalendarz gregoriański, w którym niweluje się opóźnienie wynikłe przez lata przestępne. Ponieważ ziemia okrąża słońce nie dokładnie w 365 dni, co 128 lat kalendarz juliański spóźnia się o 1 dzień.

Kalendarz gregoriański spóźnia się o 1 dzień na ponad 3322 lata. Od momentu rozdzielenia kalendarzy Prawosławni obchodzą Wielkanoc tydzień po Katolikach.

Komentarze