Zwyczaje i obrzędy weselne - co należy wiedzieć?

Zwyczaje i obrzędy weselne - co należy wiedzieć? Zwyczaje i obrzędy weselne - co należy wiedzieć?

Ślub to na tyle tradycyjne wydarzenie, że narosło wokół niego wiele przesądów i wyjątkowych zwyczajów. Oto najważniejsze z nich – warto o nich pamiętać oraz je uszanować.

Oświadczyny

A skoro oświadczyny – to i pierścionek zaręczynowy. Niegdyś przyszły mąż po prostu pytał żonę (a wcześniej jej rodziców) o zgodę. Teraz wypada mu uklęknąć na jedno kolano i sprezentować swojej wybrance serca pierścionek ze szlachetnego, trwałego metalu. Perły symbolizują łzy, więc byłyby tutaj nie na miejscu – o wiele lepiej sprawdzi się brylant, ewentualnie szmaragd lub szafir. Pierścionek zaręczynowy zakłada się na serdeczny palec lewej ręki.

Obrączki ślubne

Z kolei prawa ręka zarezerwowana jest dla obrączki, którą obie strony przywdziewają w chwili zawarcia małżeństwa i której nie powinny od tej pory zdejmować. Z obrączkami wiąże się wiele ciekawych przesądów, m.in. ten, że nie powinno przymierzać się cudzych obrączek (grozi to niewiernością).

Ślub w miesiącu z literą „r”

Rzekomo inny wybór przynosi małżonkom pecha. Od wielu lat największą popularnością cieszą się czerwiec, sierpień oraz wrzesień. Data ślubu jest czymś niezwykle symbolicznym: wiele par wypowiada sakramentalne „tak” w Boże Narodzenie albo w Wielki Poniedziałek.

Strój panny młodej

Suknia ślubna

Jeśli chodzi o przymiarki sukni ślubnej, należy wykonywać je bardzo ostrożnie. Kiedy suknia się popruje, trzeba spiąć ją agrafką – jej szycie wróży przyszłe nieszczęście. Nie wolno dopuścić do tego, żeby suknię zmierzyły niezamężne siostry panny młodej – w przeciwnym razie ściągną na siebie klątwę staropanieństwa. Śnieżnobiałą biel powinny przywdziewać wyłącznie panny młode. Osoby dojrzałe bądź młode powinny zaś zrezygnować z welonu i postawić na beż, morelę, róż lub oliwkę.

Buty

Co do pantofli – narzeczony absolutnie nie powinien płacić za zakup butów swojej wybranki. Z kolei panna młoda przynajmniej dzień przed ślubem powinna wystawić pantofelki na parapet, aby „weszło w nie szczęście”. W dniu ślubu w buty wkłada się grosik – ma to uchronić parę od biedy.

Coś na siebie...

W dniu ślubu panna młoda powinna założyć na siebie coś nowego, coś starego, coś pożyczonego, coś niebieskiego, a według niektórych także coś białego. Ma to przywoływać kolejno: dostatek, wsparcie bliskich, życzliwość ze strony rodziny męża, jego wierność i czystość uczuć.

Przysięga Państwa młodych

O dziwo pomyłki podczas wypowiadania przysięgi traktowane są jako dobra wróżba. Nie wolno jednak powiedzieć „amen” po słowach „przyjmij tę obrączkę (…) w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Jeśli panna młoda upuści obrączkę przyszłego męża, ktoś powinien podnieść ją za nią.

Powitanie młodych

Tradycyjnie młodych witają na weselu rodzice, czyniąc to chlebem i solą, a także wódką i wodą. Panna młoda i pan młody wybierają swoje kieliszki. Ta osoba, która wybierze wódkę, według przesądu będzie rządzić w małżeństwie. Kiedy młodzi wypiją napoje do dna, rzucają za siebie kieliszki – ich symboliczne potłuczenie ma im zapewnić szczęście.

Komentarze