Co decyduje o trwałości małżeństwa?

Co decyduje o trwałości małżeństwa? Co decyduje o trwałości małżeństwa?

Wielu z nas zastanawia się nad receptą na małżeńskie szczęście. Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego postanowili rozwiązać ten problem raz a dobrze. Na przestrzeni 6 lat przebadali prawie 2,5 tysiąca par (małżeństw i osób dzielących ze sobą mieszkanie). Wyniki badań prezentują się zaskakująco!

1. Dzieci dopiero po ślubie

Okazuje się, że pary, u których dziecko pojawiło się już po ślubie, mogą się pochwalić trwalszym pożyciem małżeńskich – rozwodzi się zaledwie 9% z nich. Jeśli zaś chodzi o pary, które mają dzieci przed złożeniem przysięgi, co piąta z nich decyduje się na rozstanie. Udowodniono również, że częstą przyczyną rozwodu jest sytuacja, w której kobieta pragnie dziecka znacznie bardziej niż mężczyzna.

2. Brak historii małżeńskiej

Osoby, które pozostawały już wcześniej w małżeństwie, są narażone na separację 90% bardziej niż pary, w których nie ma rozwodnika ani rozwódki. Nie od dziś wiadomo, że pierwsza miłość nie rdzewieje...

3. Niewielka różnica wieku

Mężowie starsi od żon o 9 albo więcej lat rozwodzą się dwa razy częściej niż ci, którzy pobierają się przed 25. rokiem życia. Jak się okazuje, duża różnica wieku jest większym problemem niż wczesna decyzja o małżeństwie.

4. Dobre wzorce ze strony rodziców

To chyba żadna tajemnica: jeśli nasi rodzice mieli problemy w związku, my sami jesteśmy bardziej zagrożeni analogicznymi trudnościami. Spośród par z „negatywnymi wzorcami” rozchodzi się 16%, a z pozytywnymi lub neutralnymi – 10%. Oczywiście małżeństwom nie pomaga zbytnia ingerencja teściów, którzy nie potrafią uszanować prawa dzieci do własnego życia, ale to już odrębny problem.

5. Rozsądne zarządzanie finansami

Oczywiście pieniądze to nie wszystko, ale problemy finansowe, nieodpowiedzialne zarządzanie pieniędzmi czy bezrobocie któregoś z małżonków (a zwłaszcza męża) nie sprzyjają szczęściu w małżeństwie. Aż 16% par w niekomfortowej sytuacji finansowej decyduje się na rozstanie. Jeśli zaś sytuacja finansowa jest ustabilizowana, rozwodów jest niemal o połowę mniej, bo tylko 9%.

Komentarze