Rozstanie przed ślubem - co może do niego doprowadzić?

Rozstanie przed ślubem - co może do niego doprowadzić? Rozstanie przed ślubem - co może do niego doprowadzić?

Dlaczego tak wiele par podejmuje decyzję o rozstaniu tuż przed ślubem? Co jest przyczyną tego, że narzeczeni, którzy planują wspólne życie, nagle nie mogą na siebie patrzeć?

1. Obawa przed konsekwencjami/utratą wolności

Takim myśleniem kierują się zwykle niedojrzali mężczyźni. Teoretycznie nic nie zapowiada jego odejścia, być może nawet to on jest tym, który mocniej nalega na ślub i mieszkanie. Wszystko jest opłacone, suknia odebrana, ale przy organizacji wesela (bądź niezależnie od tego) pojawiają się pierwsze kłótnie. Miejsce zdrowego podejścia i odrobiny dystansu zajmują obezwładniające wątpliwości. Wreszcie – z dnia na dzień – słabsza psychicznie strona tchórzy i odchodzi. Powodem może być też silne wrażenie, że małżeństwo ograniczy naszą wolność osobistą i sprawi, że coś nas ominie.

2. Presja rodziny

Czasem winę za rozpad związku zaraz przed ślubem ponoszą... apodyktyczni rodzice. Jeśli wizja ślubu i wesela, jaką mają narzeczeni, nie pokrywa się z wizją rodziny, należy po prostu głęboko odetchnąć i robić swoje. Najgorzej jest poddać się presji i przedkładać zdanie rodziców nad zdanie przyszłego współmałżonka. Jeśli nie stać was na wesele za kilkadziesiąt tysięcy złotych – po prostu takiego nie róbcie, a nie dawajcie się skłócić tylko z tego powodu, że ktoś oczekuje od Was imprezy z ogromną pompą.

3. Różnice w światopoglądzie

Może się okazać, że choć związek był udany, a oświadczyny zostały przyjęte z radością, tuż przed ślubem podzielą was podstawowe różnice światopoglądowe. Przykład? Kwestia tego, czy ślub ma być kościelny, czy cywilny. Choć wcześniej możecie się zapewniać, że jakoś to będzie, bliska wizja składania przysięgi potrafi dosłownie sparaliżować osobę do tego nieprzekonaną.

4. Sprzeczki przy organizacji ślubu i wesela

Mówi się, że organizacja wesela jest najlepszym sprawdzianem dla związku. Narzeczeni muszą wspólnie podejmować decyzje, planować, ustalać priorytety, szukać kompromisów. Jeśli obie strony nie chcą odpuścić – nie wróży to dobrze dla ich dalszej relacji. Kłótnie o błahe sprawy uświadamiają, że nie da się wypracować żadnego porozumienia, a stąd już tylko krok do rozpadu związku i odwołania ślubu.

5. Zdrada

Niestety, jedną z najczęstszych przyczyn rozstań tuż przed ślubem pozostaje skok w bok któregoś z partnerów. Takiego zachowania nie da się w żaden sposób usprawiedliwić – pozostaje tylko cieszyć się, że niewierna osoba okazała swoje prawdziwe oblicze jeszcze przed zawarciem małżeństwa.

Komentarze