Jak zachowywać się w kościele podczas ślubu?

Jak zachowywać się w kościele podczas ślubu? Jak zachowywać się w kościele podczas ślubu?

Każdy z nas intuicyjnie przeczuwa, że ceremonia ślubna różni się nieco od zwykłej mszy świętej. Nie każdy jednak wie, jak zachować się w kościele podczas ślubu. Wymaga to bowiem pewnych umiejętności – nie tylko musimy przestrzegać podstawowych reguł savoir-vivre'u, ale i nie wolno nam nikogo zgorszyć czy rozproszyć.

1. Wyłącz telefon

Niby rzecz oczywista, a jednak goście notorycznie o niej zapominają. Jeśli podczas ślubu w Twojej kieszeni zadzwoni telefon, okażesz wszystkim swoje lekceważenie i absolutny brak szacunku. Skoro wyłączamy telefony przed pójściem do teatru czy kina, tym bardziej powinniśmy uczynić to przed wejściem do kościoła. W przeciwnym razie czeka nas wstyd związany z poszukiwaniem urządzenia po wszystkich kieszeniach, podczas gdy echo będzie roznosić dzwonek po całym kościele. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że równie wielkim faux pas byłoby żucie gumy czy ssanie cukierków...

2. Zachowuj się cicho

Postaraj się być bezgłośny. Przez całą mszę nie rozmawiaj (nawet szeptem); powstrzymaj się od wydawania dźwięków także przed jej rozpoczęciem i chwilę po jej zakończeniu. W przypadku przeziębienia lepiej usiąść jak najbliżej drzwi, żeby zminimalizować generowanie hałasu. Jeśli napadnie cię gwałtowny kaszel, będziesz wtedy mógł niepostrzeżenie opuścić kościół. Nie ziewaj, nie chrząkaj, nie przesuwaj z piskiem krzeseł i ustawiaj przedmioty (torebki, parasole) tak, żeby nie miały prawa przewrócić się z głośnym hukiem.

3. Wstrzymaj się od kontaktów towarzyskich

Skoro nadrzędną kwestią jest cisza i spokój, podczas ślubu nie ma miejsca na kontakty towarzyskie. Nie chodzi tu tylko o rozmowy, ale i o przywitania, kurtuazyjne uprzejmości, pomachanie czy podanie ręki. Zasady etykiety nakazują zachować wszystkie pozdrowienia na czas po ceremonii. Nie rozglądaj się dookoła, nie okazuj czułości – pozostań maksymalnie skupiony na samym ślubie.

4. Zachowaj umiar

Jeśli możesz, staraj się uczestniczyć we mszy – śpiewaj, módl się, recytuj stałe formuły. Nie rób tego jednak zbyt głośno czy ostentacyjnie. Odśpiewanie pieśni na cały głos ze zmienionym tempem, rytmem czy melodią jedynie rozproszy innych gości. Zniekształcanie zdań może zaś zostać odebrane jako przejaw lekceważenia.

5. Klękaj wtedy, kiedy trzeba

Pierwszy raz przyklękamy po wejściu do kościoła. Do innych istotnych momentów należą wznoszenie Najświętszego Sakramentu przez księdza, ważniejsze modlitwy oraz ewentualne mijanie ołtarza. Nie przyklękaj nonszalancko i niedbale – staraj się klęknąć na obydwu kolanach. Jeśli masz problemy zdrowotne, możesz stać, podczas gdy inni klęczą, ale nie zasłaniaj innym ołtarza (najlepiej odejdź nieznacznie na bok).

6. Wykonuj tradycyjne gesty

Obserwuj, co robią inni – wykonuj staranny znak krzyża, przekaż znak pokoju (w sposób stonowany – poprzez podanie dłoni najbliżej znajdującym się osobom), a jeśli jesteś wierzący: przystąp do komunii świętej.

Komentarze