Jak rozpoznać czy dziecko ma zeza? Kiedy udać się do okulisty z zezem?

Jak rozpoznać czy dziecko ma zeza? Kiedy udać się do okulisty z zezem? Jak rozpoznać czy dziecko ma zeza? Kiedy udać się do okulisty z zezem?

Zez jest wadą wzroku, która charakteryzuje się głównie osłabieniem mięśni okoruchowych. Prościej rzecz ujmując, jest to pewna dysproporcja oczu, objawiająca się zmianą kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Dzieci i osoby dorosłe z tą wadą wzroku mają tzw. zaburzenie widzenia stereoskopowego, przez co bardzo ciężko jest im patrzeć na jeden przedmiot obiema gałkami ocznymi jednocześnie. Zez w otoczeniu bywa zazwyczaj rozpoznawany z uwagi na rzucające się w oczy specyfikacje zewnętrzne, osoba posiadająca tę wadę charakteryzuje się nieco odbiegającym od normy wyglądem oczu. Jak rozpoznać, że dziecko ma zeza i czy zawsze trzeba udać się z tym do okulisty? Odpowiedź na to pytanie kryje się w artykule.

Zez u noworodka

O tym czy dziecko ma zeza, szczególnie w wieku niemowlęcym może świadczyć kilka symptomów. U noworodków wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje zeza: zez ukryty, zez towarzyszący oraz zez porażenny. Tak naprawdę do 3 miesiąca życia dziecko dopiero normuje swoje funkcje wzrokowe, więc do tego czasu należy wstrzymać się z wydawaniem przedwczesnych osądów. Dopiero po ukończeniu 3 miesiąca życia, oczy naszego dziecka powinny przyjmować tzw. równoległy rozstaw. Jeżeli więc zauważymy, że jedno oczko ucieka w stronę nosa lub do zewnętrznego kącika oka, to może być pierwsza oznaka rozwijającego się zeza. Dodatkowo, należy zaobserwować czy w momencie gdy dziecko spogląda na dany przedmiot jego gałki oczne poruszają się prawidłowo czy może jednak coś nas niepokoi w tym zakresie. O tym czy dziecko ma zeza czy też nie decyduje dopiero lekarz specjalista, to on na podstawie wnikliwej diagnozy może wydać takie orzeczenie. Pamiętajmy jednak, że wnikliwa obserwacja noworodka u którego istnieje podejrzenie wystąpienia zeza także jest czymś ważnym i potrzebnym, może pomóc okuliście w prawidłowej diagnozie.

Zez u dziecka

Jak już wcześniej wspomniano to czy dziecko ma zeza czy też nie stwierdza lekarz. Jeżeli już padnie diagnoza potwierdzająca tę wadę wzroku, przede wszystkim należy wdrożyć właściwe leczenie i regularne kontrole. Zeza, szczególnie u dzieci nie wolno bagatelizować. Lekarz po przeprowadzeniu dogłębnej analizy stanu dziecka wskazuje przyczynę powstania zeza i dobiera indywidualny tok leczenie. Zazwyczaj drogi leczeni zeza są dwie. Pierwsza z nich skupia się na doborze właściwych szkieł korekcyjnych oraz zasłanianiu oka zdrowego, druga jest nieco bardziej ingerencyjna i opiera się na zabiegu chirurgicznym, który ma na celu przywrócenie równowagi mięśni gałek ocznych. Pamiętajmy więc, że zez u dziecka jest poważnym schorzeniem, które bezzwłocznie musi podlegać diagnozie i właściwemu leczeniu w przeciwnym razie funkcje wzrokowe dziecka narażone są na nieprawidłowe działanie i rozwijanie się.

Jakie są przyczyny zeza?

Przyczyn powstawania wady wzroku zwanej zezem jest bardzo dużo. Tak naprawdę na to schorzenie narażony jest każdy. Zeza u dziecka może spowodować przebyty uraz oka czy też jego okolic, stan zapalny gałki ocznej, wady związane z budową oka czy też zaburzenie mięśni odpowiadających za poruszanie się gałki ocznej. Dodatkowo zez u dziecka może być kwestią dziedziczną, lecz nie jest to regułą. Zeza powodować mogą także zaburzenia neurologiczne. Pamiętajmy jednak, że zez może być ściśle związany z poważniejszymi chorobami, takimi jak np. nowotwór, dlatego też tak ważna jest profilaktyka i konsultacja okulistyczna za każdym razem kiedy cokolwiek zdaje się nas niepokoić.

Komentarze 1

Gość 20 lipca 2023

1