Zaawansowany stopień niepełnosprawności - ulgi, zasiłek, przywileje

Zaawansowany stopień niepełnosprawności - ulgi, zasiłek, przywileje Zaawansowany stopień niepełnosprawności - ulgi, zasiłek, przywileje

Terminologia wykorzystywana do określania stopnia niepełnosprawności jest dość skomplikowana. Co oznacza zaawansowany stopień niepełnosprawności i na jakie zasiłki, ulgi czy przywileje może liczyć taka osoba?

Zaawansowany stopień niepełnosprawności to taki, który uniemożliwia sprawne funkcjonowanie w codziennym życiu. Taka osoba może liczyć na najwięcej ulg i dodatków. Najważniejszym z nich jest dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny. Oba od zeszłego roku mają wysokość 215, 84 zł. W praktyce otrzymuje go każdy, kto odznacza się wysokim stopniem niepełnosprawności. Jedyny warunek: trzeba mieszkać samodzielnie, tzn. nie w domu pomocy społecznej czy opieki.

Ulgi w komunikacji a znaczny stopień nepełnosprawności

Wysokość ulg ustalają samodzielnie przewoźnicy i samorządy. W związku z tym system ich wyliczania jest dość skomplikowany. Dla przykładu w pociągach można liczyć na 37-93 proc. zniżki, zależnie od stopnia niepełnosprawności i rodzaju składu. Niepełnosprawna młodzież może podróżować za darmo, ale tylko na turnusy rehabilitacyjne, do szkoły i szpitala (trzeba mieć przy sobie dokument, który to potwierdza). Zasady dla komunikacji miejskiej i gminnych PKS ustala urząd gminy czy miasta. Dodatkową pomocą może być Karta Parkingowa. To ona uprawnia do bezpłatnego stania na miejscu zarezerwowanym dla inwalidów. Dla mieszkańców dużych miast jest to znaczne ułatwienie. Również za granicą, gdzie opłaty za parkowanie wynoszą nawet kilkadziesiąt złotych za godzinę, obowiązuje Karta Parkingowa dla osób w znacznym stopniu niepełnosprawnych.

Gdy niepełnosprawny rozlicza PIT

Wielu niepełnosprawnych nawet w zaawansowanym stopniu pracuje. W związku z tym mogą oni odliczać sobie od podatku pewne ulgi związane z ich stanem. Chodzi o np. koszty modernizacji i adaptacji pojazdów i mieszkań w związku z tym, że wykorzystuje je osoba niepełnosprawna (np. montaż podjazdów). Odliczyć można też część kosztów poniesionych na rehabilitację czy pomoce naukowe, np. do nauki języka migowego czy nowych metod terapii. Z funduszu PFRON na wyjazdy rehabilitacyjne można dostać nawet 1254 zł rocznie.

Zaawansowana niepełnosprawność na rynku pracy

Jeśli chodzi o karierę, to osoby niepełnosprawne mogą korzystać z pewnych unikalnych ulg. W pracy mogą być najwyżej 6 godzin dziennie i przysługuje im dodatkowa przerwa. Nie można też naciskać na nie, by podjęły pracę w nocy czy jechały w delegację. Szefowie firm mogą odliczać pewne wydatki związane z zatrudnianiem niepełnosprawnych, takie jak przystosowanie ich miejsca pracy. Dostają też dopłatę do pensji. Dlatego paradoksalnie zatrudnianie osób niepełnosprawnych się opłaca, a w ogłoszeniach o pracę często można przeczytać, że niepełnosprawność jest mile widziana, lub wręcz jest wymogiem.

Komentarze