Osoby do 26 roku życia nie zapłacą podatku. Kogo dotyczy ulga podatkowa PIT zero?

Osoby do 26 roku życia nie zapłacą podatku. Kogo dotyczy ulga podatkowa PIT zero? Osoby do 26 roku życia nie zapłacą podatku. Kogo dotyczy ulga podatkowa PIT zero?

Ostatnie lata to sporo zmian w podatkach czy zasiłkach. Tym razem zyskać mają ludzie młodzi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Osoby do 26. roku życia skorzystają z ulgi PIT. Na jakich zasadach?

Limit zarobków dla osób do 26. roku życia

Do tej pory zwolnienie z PIT obowiązywało tylko osoby o bardzo niskich, właściwie symbolicznych dochodach rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Ulga podatkowa dla osób do 26. roku życia to prawdziwa rewolucja, bo będą mogli z  niej skorzystać wszyscy ci, którzy zarabiają do 85,5 tys. zł. Rocznie. To ponad 7 tys. złotych miesięcznie – w praktyce dotyczy to więc większości młodych osób. Zmiany wejdą w życie 1 sierpnia 2019 roku. Według szacunków skorzysta na tym ok. 2 mln ludzi.

Formalnośc ustawy zwolnienie PIT dla młodych

Można się zastanawiać, jak tod strony technicznej ma zostać wprowadzona ulga, skoro zacznie obowiązywać dopiero w pewnym momencie roku podatkowego. Na szczęście ustawodawca o tym pomyślał z wyprzedzeniem i już znamy szczegóły: ulga będzie w 2019 roku obowiązywała do dochodów w wysokości 36 636, 67 zł. To ok. 3000 zł miesięcznie, więc wielu młodych wciąż się na nią „załapie”. Pozostali będą musieli pilnować tego progu przy składaniu PIT.

Aby się zakwalifikować, w tym roku trzeba złożyć oświadczenie i zadeklarować, że dochody są zwolnione z podatku. Od 2020 roku zwolnienie będzie już odbywało się automatycznie. Skąd młody człowiek ma wiedzieć, czy się zakwalifikuje? Właśnie po to, by to uprościć, ustawa dotyczy tylko tych, którzy zarabiają na umowę o pracę i zlecenie – czyli osób, które mają co miesiąc wynagrodzenie w stałej wysokości. Automatyczne zwolnienie z podatku w przyszłych latach oznacza w praktyce, że młodzi dostaną wyższe pensje. Nie będą musieli czekać na zwrot podatku. Wciąż  pozostaje jednak obowiązek opłacania składek ZUS i zdrowotnych.

Wątpliwości w sprawie ustawy

Wielu młodych ludzi cieszy się z takiego rozwiązania. Są jednak i wątpliwości co do kształtu wprowadzanych zmian. Tradycyjnie młodzi, którzy dopiero wchodzą do zawodu, zarabiają mniej, niż doświadczeni fachowcy. Dzięki uldze PIT dla osób do 26. roku życia może być odwrotnie – to najmłodsi będą zarabiali więcej niż koledzy z większymi umiejętnościami i doświadczeniem. Dodatkowo benefity czekają tych, którzy zarabiają mało, a nie najskuteczniejszych czy najzdolniejszych z wysokimi pensjami.

Ponadto dotyczy to tylko tych, którzy zarabiają na umowę o pracę lub zlecenie. Niektórzy zwolennicy wsparcia dla przedsiębiorczych sugerują, że to ludziom, którzy ryzykują i zakładają własną firmę należałoby się największe wsparcie. Ci, którzy popierają ustawę wskazują jednak, że to krok w dobrą stronę: zmniejsza się przepaść pomiędzy tym, co pracodawca wydaje na pensje a kwotą, którą pracownik faktycznie dostaje. Poza tym zmiana ma zachęcić młodych do wchodzenia na rynek pracy. Warto dodać, że to rozwiązanie wprowadzane od sierpnia nie jest wyjątkowe w skali świata. Z ulg tego typu korzystają też m.in. młodzi Czesi czy Francuzi.

Komentarze