Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności - jakie dokumenty?

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności - jakie dokumenty? Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności - jakie dokumenty?

Procedura przedłużania orzeczenia o niepełnosprawności nie jest skomplikowana. Pominięcie choćby jednego kroku gwarantuje jednak odrzucenie wniosku, dlatego warto się do tego dobrze przygotować.

W życiu wielu osób niepełnosprawnych zbliżający się termin komisji decydującej o przedłużeniu orzeczenia o niepełnosprawności to duży stres. Nawet, jeśli nic się w ich stanie zdrowia nie zmieniło, to decyzja może być zupełnie inna, niż poprzednio. Jeśli natomiast stan zdrowia nawet nieznacznie się poprawił, to może się okazać, że trzeba będzie się pożegnać z zasiłkami. Warto wiedzieć więc, jakie konkretnie dokumenty są wówczas potrzebne, by dokładnie dopełnić wszystkich procedur.

Przedłużanie orzeczenia krok po kroku

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może być wydawane na rok, kilka lat lub dożywotnio. U wielu osób co 3-4 lata wygasa. Na najwyżej miesiąc przed utratą jego ważności warto złożyć wniosek o przedłużenie, biorąc pod uwagę również wypadające w międzyczasie święta, gdy urzędy są nieczynne. Na zebranie się posiedzenia komisji czeka się do miesiąca lub do dwóch w bardziej skomplikowanych przypadkach. Później do 14 dni trzeba czekać na list z decyzją. Złożenie wniosku odpowiednio wcześniej pomoże uniknąć sytuacji, gdy orzeczenie wygasa, a decyzji o nowym jeszcze nie ma.

Potrzebne dokumenty

W zasadzie procedura przedłużania orzeczenia o niepełnosprawności nie różni się zbytnio od tej, która obowiązuje podczas pierwszego wyrabiania takiego zaświadczenia. Plusem jest to, że o ile nie zmieniło się miejsce zamieszkania, to dokumenty dołączone do pierwszego wniosku są już w komisji. Wystarczy więc tylko dołączyć kolejne, które potwierdzają, że stan zdrowia się nie poprawił. Może to więc być np.:

  • karta szpitalna,
  • zaświadczenie od lekarza specjalisty,
  • wyniki badań.

Do tego trzeba wypełnić i przedstawić wniosek. Tak jak w przypadku wniosku składanego po raz pierwszy, może się tym zająć osoba zainteresowana lub jej rodzic czy opiekun prawny. Inną upoważnioną osoba jest kurator, a gdy to nie możliwe, - dyrektor MOPS. Jak widać, zbieranie dokumentacji medycznej jest istotne, jeśli proces przedłużania orzeczenia o niepełnosprawności ma przebiec gładko.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności, a epidemia

Jak można stawić się na komisji z kompletem dokumentów, skoro osoby schorowane i starsze powinny unikać skupisk ludzkich? Rządzący postanowili rozwiązać ten problem i przedłużyć automatycznie orzeczenia o niepełnosprawności, które traciłyby ważność w czasie trwania pandemii. Ci, którzy mają prostą sytuację medyczną i grupę inwalidzką od lat, mogą go złożyć bez konieczności poddawania się badaniu lekarskiemu. Pozostali na razie mogą to odłożyć i wrócić do tematu przedłużania orzeczenia o niepełnosprawności po zakończeniu czasu trwania pandemii.

Komentarze