Pobyt w szpitalu a wynagrodzenie chorobowe

Pobyt w szpitalu a wynagrodzenie chorobowe Pobyt w szpitalu a wynagrodzenie chorobowe

Większość z nas w trakcie swojej kariery zawodowej będzie kiedyś musiała skorzystać ze zwolnienia chorobowego. Dlatego też warto wiedzieć, jakie są warunki skorzystania z niego w 2020 roku. Dowiedz się, czego się spodziewać, aby się nie rozczarować w razie pobytu w szpitalu!

Kwota zasiłku chorobowego zależy od wyliczonej podstawy tego świadczenia. Jest ona równa wynagrodzeniu miesięcznemu, jakie pracownik otrzymywał w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających pojawienie się niezdolności do pracy. W przypadku, gdy okres od podjęcia pracy do wystąpienia tej niezdolności jest krótszy niż 12 miesięcy, wysokość świadczenia chorobowego oblicza się na podstawie pełnych miesięcy kalendarzowych, podczas których obowiązywało ubezpieczenie pracownika. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w 2020 roku podstawa ta nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu 13,71% tego wynagrodzenia (czyli po odjęciu składek na ubezpieczenie społeczne finansowane z wynagrodzenia pracownika). Podstawa więc powinna wynosić co najmniej 2243,54 zł brutto. Dotyczy to jednak wyłącznie osób pracujących w pełnym wymiarze godzin.

Jakie są warunki uzyskania zasiłku chorobowego?

Aby uzyskać zasiłek chorobowy trzeba przede wszystkim podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Mogą go również otrzymać osoby płacące dobrowolne składki chorobowe.

Jak jest wysokość zasiłku chorobowego w 2020 roku?

Podstawę prawną do obliczenia wysokości zasiłku chorobowego stanowi Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn. zm.). Obecnie wysokość ta równa jest 80% podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku pobytu w szpitalu sytuacja ma się jednak nieco inaczej. W razie hospitalizacji otrzymamy zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast osoby, które ukończyły 50 rok życia, od 15 do 33 dnia niezdolności uzyskają zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru pracy.

Kiedy wysokość zasiłku chorobowego może wynieść 100% wymiaru czasu pracy?

Taka sytuacja może mieć miejsce w trzech przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy dotyczy ona kobiet w ciąży. Po drugie, gdy niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. Po trzecie wreszcie, zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru pracy otrzymamy, jeśli niezdolność do pracy jest wynikiem wypadku, który zdarzył się podczas dojazdu do pracy lub powrotu z niej. Podobnie sytuacja wygląda wtedy, gdy przyczyną hospitalizacji jest choroba zawodowa.

Kiedy wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu może być wyższa niż 70% wymiaru czasu pracy?

Poza pracownikami, którzy osiągnęli 50 rok życia, prawo do wyższego zasiłku chorobowego mają również osoby, których dotyczy art. 92 Kodeksu Pracy. Są to osoby wykonujące pracę nakładczą bądź też pełniące służbę zastępczą. W przypadku takich osób jego wysokość wynosi 80% wymiaru pracy.

Komentarze