Płaca minimalna 2019 na rękę - aktualnie obowiązujące stawki

Płaca minimalna 2019 na rękę - aktualnie obowiązujące stawki Płaca minimalna 2019 na rękę - aktualnie obowiązujące stawki

Jak co roku - warto przyjrzeć się aktualnie obowiązującej płacy minimalnej. To bardzo ważne, by dobrze zrozumieć to zagadnienie, ponieważ występuje w nim kilka zmiennych - mamy zarówno płacę minimalną, jak i godzinową płace minimalną. Nie można zapominać również o podziale na brutto i netto, ponieważ to zauważalna różnica. Do tego dochodzą najróżniejsze typy umów pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Krótko mówiąc - można się pogubić, a przecież chodzi tutaj o nasze pieniądze! Dlatego przyjrzyjmy się ile dokładnie wynosi płaca minimalna 2019 i godzinowa płaca minimalna 2019 w Polsce.

Płaca minimalna 2019 - kwota brutto i kwota netto. Ile dostaniesz na rękę?

W 2019 roku płaca minimalna wynosi 2250 zł - mowa o kwocie brutto. Na rękę jest to ok. 1635 zł (po odliczeniu składek i podatków). Warto zauważyć, że płaca minimalna wzrosła o 150 zł w stosunku do poprzedniego roku. W 2018 roku płaca minimalna wynosiła w Polsce 2100 zł. Natomiast minimalna płaca godzinowa w 2019 roku wynosi 14 zł 70 gr brutto. Godzina forma płacy minimalnej została ustanowiona przede wszystkim z myślą o pracownikach zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Płaca minimalna podnoszona jest co rok. Jak zawsze rodzi to dyskusje - czy to dobrze, że rząd próbuje pomóc w ten sposób najmniej zarabiającym, czy może to źle, ponieważ stanowi to ingerencję w wolny rynek, co może prowadzić do pewnych problemów gospodarczych. Ekonomiści zwracają uwagę, że podnoszenie płacy minimalnej wpływa na wzrost bezrobocia. Zwolnione mogą zostać osoby, których praca jest warta mniej, niż ustawowe najniższe wynagrodzenie. Z drugiej strony - należy pamiętać, że pracodawcom często udaje się znaleźć najróżniejsze metody dzięki którym „obchodzą” płacę minimalną, więc nie jest to mechanizm, który każdemu zapewni realne wynagrodzenie powyżej ustalonego poziomu.

Komentarze