Mieszkanie dla samotnej matki z dzieckiem. Na jaką pomoc może liczyć samotna matka?

Mieszkanie dla samotnej matki z dzieckiem. Na jaką pomoc może liczyć samotna matka? Mieszkanie dla samotnej matki z dzieckiem. Na jaką pomoc może liczyć samotna matka?

Utrata dachu nad głową z dzieckiem to dla matki największy koszmar. Co przysługuje samotnej matce jeśli chodzi o mieszkanie socjalne i czy jest jakiś sposób na zdobycie mieszkania dla matki z dzieckiem?

Samotny rodzic ma na rynku mieszkaniowym pod górkę. Nie dojść, że w pojedynkę często jest o połowę trudniej dostać kredyt, to jeszcze najem jest zbyt drogi dla wielu osób, które pracę muszą łączyć z wychowaniem dziecka. Właściciele mieszkań preferują dobrze sytuowanych singli. Na drugim miejscu są rodziny uważane za solidnych najemców. Samotna matka z dzieckiem jest postrzegana jako najmniej wygodny najemca – dzieci niszczą ściany czy podłogi i są głośne, a samotni rodzice mogą mieć problemy z regularną zapłatą za czynsz. Jakie jest wyjście z tej sytuacji dla kobiety, która została sama z dzieckiem?

Nagła utrata dachu nad głową

W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które dach nad głową utraciły z dnia na dzień. Formalności związane z załatwianiem mieszkania komunalnego czy socjalnego mogą trwać latami, a do tego czasu trzeba gdzieś mieszkać. Wyjściem tymczasowym mogą być domy samotnej matki. Jest ich kilkadziesiąt; najwięcej w województwie mazowieckim. Do niektórych przyjęte mogą zostać również te kobiety, które dopiero są w ciąży; inne przyjmują matki z różnymi problemami, takimi jak nałogi czy trudności psychiczne. Aby znaleźć ośrodek w najbliższej okolicy, najlepiej udać się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu dotychczasowego zameldowania.

Mieszkanie komunalne dla samotnej matki

Aby ubiegać się o mieszkanie komunalne, trzeba spełnić warunki określone przez gminę. W szczegółach mogą one się różnić, ale ogólne wymogi to:

  • samotna matka z dzieckiem w ciągu pół roku przed ubieganiem się o taki lokal nie zarabiała więcej niż ok. 2200 zł
  • w jej mieszkaniu przypada mniej niż 6 mkw na osobę lub lokal nie nadaje się do życia (z powodu wilgoci, grożenia zawaleniem, braku ogrzewania itp.) lub jest bezdomna

Co jeszcze przysługuje samotnej matce z dzieckiem?

Dochód może być nieco większy w przypadku, gdy członkowie rodziny są niepełnosprawni a także w rodzinach wielodzietnych. Gdyby samotna matka z dzieckiem straciła mieszkanie z powodu reprywatyzacji kamienicy w której mieszka, to nie musi martwić się o kryterium dochodowe – mieszkanie komunalne przysługuje bez względu na to, ile zarabia. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce chętnych jest  znacznie więcej niż takich lokali.

Lokal socjalny a komunalny

Lokal socjalny to kolejny sposób na mieszkanie dla samotnej matki, której nie stać na czynsz na rynku komercyjnym. Tu dochody mogą być niższe, bo można zarabiać maksymalnie 1300 złotych. Wniosek o lokal socjalny też należy złożyć w MOPS-ie. Pod uwagę brana jest indywidualna sytuacja, a fakt bezdomności z samotnie wychowywanym dzieckiem zwiększa szansę na szybsze przyznanie mieszkania. Czynsz w mieszkaniu komunalnym jest zwykle wyższy niż w socjalnym, ale warto się o nie ubiegać, jeśli pozwala na to sytuacja. Mieszkania socjalne są zwykle oddalone od centrów miast, pozbawione ogrzewania czy ciepłej wody. Dla matki z dzieckiem takie warunki mogą być trudne do zaakceptowania.

Komentarze