Mieszkanie dla samotnej matki z dzieckiem. Na jaką pomoc może liczyć samotna matka?

Mieszkanie dla samotnej matki z dzieckiem. Na jaką pomoc może liczyć samotna matka? Mieszkanie dla samotnej matki z dzieckiem. Na jaką pomoc może liczyć samotna matka?

Utrata dachu nad głową z dzieckiem to dla matki największy koszmar. Co przysługuje samotnej matce jeśli chodzi o mieszkanie socjalne i czy jest jakiś sposób na zdobycie mieszkania dla matki z dzieckiem?

Samotny rodzic ma na rynku mieszkaniowym pod górkę. Nie dojść, że w pojedynkę często jest o połowę trudniej dostać kredyt, to jeszcze najem jest zbyt drogi dla wielu osób, które pracę muszą łączyć z wychowaniem dziecka. Właściciele mieszkań preferują dobrze sytuowanych singli. Na drugim miejscu są rodziny uważane za solidnych najemców. Samotna matka z dzieckiem jest postrzegana jako najmniej wygodny najemca – dzieci niszczą ściany czy podłogi i są głośne, a samotni rodzice mogą mieć problemy z regularną zapłatą za czynsz. Jakie jest wyjście z tej sytuacji dla kobiety, która została sama z dzieckiem?

Nagła utrata dachu nad głową

W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które dach nad głową utraciły z dnia na dzień. Formalności związane z załatwianiem mieszkania komunalnego czy socjalnego mogą trwać latami, a do tego czasu trzeba gdzieś mieszkać. Wyjściem tymczasowym mogą być domy samotnej matki. Jest ich kilkadziesiąt; najwięcej w województwie mazowieckim. Do niektórych przyjęte mogą zostać również te kobiety, które dopiero są w ciąży; inne przyjmują matki z różnymi problemami, takimi jak nałogi czy trudności psychiczne. Aby znaleźć ośrodek w najbliższej okolicy, najlepiej udać się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu dotychczasowego zameldowania.

Mieszkanie komunalne dla samotnej matki

Aby ubiegać się o mieszkanie komunalne, trzeba spełnić warunki określone przez gminę. W szczegółach mogą one się różnić, ale ogólne wymogi to:

  • samotna matka z dzieckiem w ciągu pół roku przed ubieganiem się o taki lokal nie zarabiała więcej niż ok. 2200 zł
  • w jej mieszkaniu przypada mniej niż 6 mkw na osobę lub lokal nie nadaje się do życia (z powodu wilgoci, grożenia zawaleniem, braku ogrzewania itp.) lub jest bezdomna

Co jeszcze przysługuje samotnej matce z dzieckiem?

Dochód może być nieco większy w przypadku, gdy członkowie rodziny są niepełnosprawni a także w rodzinach wielodzietnych. Gdyby samotna matka z dzieckiem straciła mieszkanie z powodu reprywatyzacji kamienicy w której mieszka, to nie musi martwić się o kryterium dochodowe – mieszkanie komunalne przysługuje bez względu na to, ile zarabia. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce chętnych jest  znacznie więcej niż takich lokali.

Lokal socjalny a komunalny

Lokal socjalny to kolejny sposób na mieszkanie dla samotnej matki, której nie stać na czynsz na rynku komercyjnym. Tu dochody mogą być niższe, bo można zarabiać maksymalnie 1300 złotych. Wniosek o lokal socjalny też należy złożyć w MOPS-ie. Pod uwagę brana jest indywidualna sytuacja, a fakt bezdomności z samotnie wychowywanym dzieckiem zwiększa szansę na szybsze przyznanie mieszkania. Czynsz w mieszkaniu komunalnym jest zwykle wyższy niż w socjalnym, ale warto się o nie ubiegać, jeśli pozwala na to sytuacja. Mieszkania socjalne są zwykle oddalone od centrów miast, pozbawione ogrzewania czy ciepłej wody. Dla matki z dzieckiem takie warunki mogą być trudne do zaakceptowania.

Komentarze 8

Gość 10 września 2020

Ja sie poddałam i oddałam 3 dzieci wszystkie instytucje mnie zawiodly sądy mops policja i prokuratura nie warto walczyć

Gość 12 sierpnia 2020

Pomóżcie koleżanka straciła dach nad głową z dnia na dzień nie ma gdzie się podziac z małym dzieckiem

Gość 05 sierpnia 2020

Jestem wdowcem z 10 l synem ..Czy ma ktoś sposób jak zostać emigrantem we własnym kraju by problem był rozwiązany .i długów bym już nie miał

Gość 29 lipca 2020

Ja też proszę o jakąkolwiek pomoc może ktoś to przeczyta i cos doradzi.. Tez sama wychowuje 5 dzieci, maz odszedł do innej kobiety. Zmienil się właściciel kamienicy w której wynajmuje mieszkanie i trzeba się wyprowadzić jednak od pol roku szukam mieszkania i nikt samotnej matce z dziećmi nie chce wynajac. Miasto kaze czekac kilka lat... Jestem zalamana, co robic? Do kogo sie zwrocic? gosiam29@gazeta.pl

Gość 26 czerwca 2020

Witam mam 20 lat w wieku 18 lat zaszlam w ciaze od 1,5 roku ojciec dziecka zneca sie na demna jest bardzo agresywny nawet wobec dziecka na pomoc kogos bliskiego nie moge liczyc poniewaz od 5 roku zycia wychowywalam sie w domu dziecka a na mieszkanie socjalne czekam juz 2 lata prosze pomożecie gdzie ja mam mieszkac

Gość 03 czerwca 2020

Witam w naszym kraju to cud jak samotny rodzic dostanie mieszkanie.Wychowuje 5 dzieci wniosek składam co rok do Gminy o przydział mieszkania i niema.Mieszkam w wynajmowanym które jest zagrzybione .dzieci choruja ciagle .Są gminy gdzie ludzi ma się za nic i nikt nie chce mi pomóc taką jest żeczywistosc w naszym państwie.

Gość 07 maja 2020

Proszę na niego zadzwonić na policję Potem zlozyc jakis wniosek o pomoc do mops

Gość 19 kwietnia 2020

Witam mam 4 dzieci nie mam możliwości wynajmu mieszkania bo jestem samotna jest ciężko znaleźć w chwili obecnej zajmuje pokój z kuchnia i łazienka mieszkam u ojca dzieci który naduzywac alko hu i nie dokłada się do rachunków zakluca moim dziecia ciszę nocna i nikt nic z tym nie robi błagam o pomoc