Kogo czekają zmiany w świadczeniu 500 plus? - Program nie przynosi efektów.

Kogo czekają zmiany w świadczeniu 500 plus? - Program nie przynosi efektów. Kogo czekają zmiany w świadczeniu 500 plus? - Program nie przynosi efektów.

W mediach pojawiają się informacje dotyczące  końca jednego ze sztandarowych programów rządowych, którym jest 500 plus. Trzeba zaznaczyć program 500 plus nie przynosi zamierzonych rezultatów. Czy projekt ten zostanie zakończony? Jakie zmiany przejdzie program w 2020 roku?


Czy 500 plus zostanie zakończony?

Kilka miesięcy temu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała koniec programów typu 500 plus. W rozmowie z Business Insider zapowiedziała, że takich programów umożliwiających bezpośrednie dopłaty, czyli przyznawanie pieniędzy dla niektórych grup już nie będzie. Natomiast będą inne systemy wspierające rodziny- w rozmowie z Business Insider mówiła Jadwiga Emilewicz.


Czy to już koniec 500 plus? Nie osiągnięto zamierzonych efektów! Co dalej ze świadczeniami?

Barbara Socha pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej mówiła, że liczba urodzeń w Polsce nie wzrosła ani też nie wzrośnie. Program 500 plus nie przynosi spodziewanych efektów. Dzięki 500 plus miała wzrosnąć dzietność w Polsce. Lecz dzietność nie wzrosła, a w minionym roku nawet spadła. Ponadto kwota świadczenia nie jest już „warta” tyle samo, ponieważ za 500 zł obecnie możemy kupić znacznie mniej niż kilka lat wcześniej.

Marlena Maląg szefowa MRPiPS powiedziała, że rząd nie planuje waloryzacji świadczenia 500 plus. Z drugiej strony natomiast wiceszef resortu rodziny powiedział, że wyższych środków w budżecie na 500 plus nie należy wykluczać. Więc w tej sprawie rozstrzygnięć na razie nie ma.

Dzięki nowelizacji ustawy o 500 plus okres rozliczeniowy Rodzina 500 plus wydłużono do 31 maja 2021. W kwestii tego świadczenia wiele zależy od spójności budżetu i przychodów państwa.

Według ekspertów świadczenie 500 plus dla rodzin nie jest w roku 2020 zagrożone. Pieniądze na pierwsze i kolejne dziecko będą wypłacane, co za tym idzie świadczenie będzie realizowane.

Zmiany w 500 plus - kogo czekają?  - fot. freepik.com


Kogo czekają zmiany w świadczeniu?

Zagrożone są dwa programy, dla osób niepełnosprawnych i dla małych firm.

500 plus dla małych firm to mniejsze obciążenie ZUS-owskie dla firm, które mają mniejsze miesięczne dochody oraz roczny dochód. Zmiana ta byłaby niekorzystna, ponieważ im mniejsza składka tym niższa emerytura. Dodatkowo czas, w którym płaci się mniejsze składki nie jest w pełni zaliczany do okresów składkowych. Jeżeli składki są liczone od połowy minimalnego wynagrodzenia uznaje się okres składkowy w połowie.

Natomiast 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji należy się gdy suma tego i innych świadczeń nie przekracza 1600 zł brutto. Czyli dostaną 500 zł, jeśli oprócz tego pobierają maksymalnie 1100 zł. Jeśli emerytura wzrośnie do minimalnej 1200 zł osoba ją pobierająca będzie stratna, ponieważ dostanie jedynie 400 plus, bo suma nie może przekroczyć 1600 zł.


A co z inflacją?

Należy pamiętać, że programy 500 plus pochłania inflacja. Dlatego ludzie dostają już ok. 450, a nie 500 zł. Niestety w budżecie nie przewidziano waloryzacji świadczeń.

Komentarze