Do kiedy należy rozliczyć PIT?

Do kiedy należy rozliczyć PIT? Do kiedy należy rozliczyć PIT?

Benjamin Franklin zauważył, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. W przypadku naszego państwa dla każdej pracującej osoby pewnym podatkiem jest podatek dochodowy. To właśnie za jego sprawą Polacy muszą wypełniać popularne PITY, czyli roczne zeznanie podatkowe. Co dwanaście miesięcy powraca pytanie - do kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym?

Tradycyjnie jest to 30 kwietnia każdego roku. Osoby lubiące odkładać wszystko na ostatnią chwilę powinny zwracać uwagę na oficjalne informacje, ponieważ czasami okazuje się, że podatnicy mają kilka dni ekstra. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej wtedy, kiedy 30 kwietnia wypada w weekend. Tak było na przykład w 2017 roku, kiedy urzędy skarbowe w całym kraju czekały na nasze zeznania podatkowe do 2 maja (proszę pamiętać, że nie może to być 1 maja, ponieważ jest to dzień wolny od pracy).

Do kiedy złożyć PIT w 2020 roku?

W 2020 roku obowiązuje tradycyjny termin, czyli 30 kwietnia (w tym roku jest to wtorek). Warto zwrócić uwagę, że ostatnie dni kwietnia nie są najlepszym terminem do osobistej wizyty w urzędzie. Niezależenie od godziny naszej wizyty w urzędzie skarbowym, z dużym prawdopodobieństwem napotkamy kolejki do okienek. Dlatego dla własnego komfortu i oszczędności czasu warto złożyć PITY co najmniej dwa tygodnie przed ostatecznym terminem.

Oczywiście o 30 kwietnia warto pamiętać, jednak najlepiej będzie, jeżeli będzie to dla nas ostateczny, awaryjny termin. Warto również zwrócić uwagę na godziny otwarcia urzędów skarbowych - bywa, że konkretne urzędy wydłużają godziny pracy. Skoro według Franklina podatki są nieuniknione, to wspólnie dbajmy o to, żeby przynajmniej formalności, które są z nimi związane nie zajmowały nam za dużo czasu.

Komentarze