Badania wysokościowe po 50 roku życia

Badania wysokościowe po 50 roku życia Badania wysokościowe po 50 roku życia

Badania wysokościowe powinny wykonywać osoby wykonujące pracę na wysokości powyżej 1,0 metra ponad podłogą albo ziemią. Zazwyczaj wykonuje się je co 3-5 lat w przypadku osób pracujących na wysokości do 3 metrów oraz co 2-3 lata w przypadku osób pracujących wyżej niż 3 metry nad ziemią. Jednak badania wysokościowe po 50 roku życia rządzą się trochę innymi zasadami. Dowiedz się, jakie są różnice.

Zakres badań wysokościowych obejmuje zarówno badania wstępne, jak i okresowe. Każdy z pracowników obowiązkowo musi wykonać badania ogólne, okulistyczne, laryngologiczne i neurologiczne. Dodatkowo osoby pracujące na wysokości powyżej 3 metrów są zobowiązane do wykonywania oceny błędnika. Jeśli dodatkowo wykonywana praca zalicza się do prac wymagających szczególnej sprawności psychoruchowej, to wówczas trzeba wykonać testy tej sprawności w poradni psychologicznej.

Co to są badania wysokościowe?

Badania wysokościowe to potoczna nazwa badań, które – zgodnie z polskim prawem – należy wykonać w celu uzyskania uprawnień do pracy na wysokości. Wynika to z faktu, że prace tego rodzaju zaliczane są do szczególnie niebezpiecznych, i w związku z tym wymagają posiadania dobrej kondycji fizycznej.

Termin ważności badań wysokościowych

 W przypadku prac na wysokości do 3 metrów termin badań wysokościowych po 50 roku życia jest taki sam, jak przed ukończeniem 50 lat. Wynosi on 3-5 lat w zależności od szczegółowych wskazań. Różnica natomiast pojawia się w przypadku terminu badań dla osób pracujących powyżej 3 metrów nad ziemią. Wynosi on 2-3 lat w zależności od wskazań dla osób przed 50-tką oraz rok dla osób, które ukończyły już 50 rok życia.

Różnice w zasadach wykonywania badań wysokościowych do i powyżej 3 metrów

Badania wysokościowe do pracy na wysokości poniżej 3 metrów nad ziemią obejmują jedynie wizytę u lekarza medycyny pracy. Zwykle wykonuje się je w określonym czasie. Jednak w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życie nie istnieje żadne ograniczenie czasowe.

Przeciwwskazania do pracy na wysokości

Wykonywanie badań wysokościowych jest ważne ze względu na możliwość wystąpienia przeciwwskazań do wykonywania określonych prac. W przypadku osób po 50 roku życia ma ono szczególne znaczenie. Przeciwwskazaniami do pracy na wysokości mogą bowiem być:

  • wady wzroku wymagające stałego noszenia szkieł korekcyjnych lub okularów, wyłączając soczewki kontaktowe,
  • przyczyny neurologiczne, tj. padaczka,
  • brak widzenia obuocznego, zez bądź krótkowzroczność.

Do jakich prac nie trzeba wykonywać badań wysokościowych?

Nie wszystkie prace wykonywane powyżej 1,0 metra nad ziemią zalicza się do prac na wysokości. Badań wysokościowych nie trzeba wykonywać w przypadku prac na powierzchni znajdującej się powyżej 1,0 metra nad ziemią, pod warunkiem, że powierzchnia ta osłonięta jest ze wszystkich stron przynajmniej do wysokości 1,5 metra pełnymi ścianami, albo ścianami oszklonymi, albo wyposażona jest w konstrukcje lub urządzenia zabezpieczające pracowników przed ewentualnym upadkiem.

Komentarze