Zasady przyznawania świadczeń dla emerytów - wszystko o 500 plus dla emerytów

Zasady przyznawania świadczeń dla emerytów - wszystko o 500 plus dla emerytów Zasady przyznawania świadczeń dla emerytów - wszystko o 500 plus dla emerytów

Już nie tylko dzieci mogą liczyć na słynne „500 plus”. Rząd postanowił objąć podobnym programem również osoby starsze. Teraz analogiczny system świadczeń socjalnych dotyczy także emerytów, osób niepełnosprawnych i niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Podobnie jak w przypadku programu „rodzina 500 plus” i niemal wszystkich innych świadczeń socjalnych - to ich beneficjent musi się po nie zgłosić. Świadczenie nie jest wypłacane „z automatu”. Poniżej informacje, jak należy to zrobić.

Konieczna będzie wizyta w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Stosowny wniosek można pobrać ze strony www.zus.pl. Jego nazwa to „Wniosek ESUN” (wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji). Co jasne, taki wniosek możemy otrzymać i uzupełnić również na miejscu, w oddziałach wskazanych instytucji.

Kto może skorzystać ze świadczenia? Pierwotnie miały to być tylko osoby, które pobierają najniższą emeryturę, jednak za sprawą odpowiednich poprawek - otrzyma je znacznie więcej osób. W przeciwieństwie do programu „rodzina 500 plus”, uczestnictwo w tym programie nie jest równoznacznie z otrzymywaniem dodatkowych pięciuset złotych miesięcznie. Może to być maksymalnie pięćset złotych - to ważne zastrzeżenie. Wysokość naszej emerytury lub renty i tego świadczenia mogą w sumie wynieść maksymalnie 1600 złotych (1338 złotych netto). Czyli im wyższa emerytura, tym niższa kwota dopłaty. Zwracamy również uwagę, żeby nie zwlekać ze złożeniem wniosku. Żeby otrzymać pieniądze w październiku, należy złożyć wniosek we wrześniu lub październiku.

Komentarze