Kiedy wybory parlamentarne 2019 w Polsce. Data wyborów 2019

Kiedy wybory parlamentarne 2019 w Polsce. Data wyborów 2019 Kiedy wybory parlamentarne 2019 w Polsce. Data wyborów 2019

Ten rok bez wątpienia będzie wyjątkowy dla polskiej polityki. Polacy będą głosować dwukrotnie. Najpierw wybierzemy naszych reprezentantów do Parlamentu Europejskiego, a zaledwie kilka miesięcy później czeka nas znacznie ważniejsze wydarzenie, czyli wybory do polskiego Sejmu i Senatu. Rywalizacja o miejsca w Brukseli będzie dla polskich partii politycznych swego rodzaju rozgrzewką przed jesienną kampanią parlamentarną. Patrząc czysto praktycznie - czeka nas pół roku nieustannej walki o głosy wyborców.

Data wyborów parlamentarnych 2019

Niestety tegoroczny terminarz wyborczy wciąż nie jest w całości znany. Aktualnie pewna jest tylko data wyborów europarlamentarnych, czyli 26 maja 2019. Natomiast o polskich wyborach parlamentarnych 2019 wiadomo tylko tyle, że odbędą się jesienią. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że będzie to październik. Wszystko za sprawą cykliczności. Wybory parlamentarne w naszym kraju odbywają się co cztery lata. W 2015 roku był to 25 października, w 2011 roku - 9 października, w 2007 roku - 21 października. Oficjalny termin wyborów poznamy w momencie ich zarządzenia, czyli prawdopodobnie w drugiej połowie wakacji. Zarządzenie daty wyborów leży w gestii Prezydenta RP. W trzech ostatnich przypadkach miało to miejsce odpowiednio w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Podsumowując - dokładna data wyborów 2019 pozostanie nieznana jeszcze przez co najmniej trzy miesiące, ale już teraz wiadomo, że najprawdopodobniej będzie to październik. Biorąc pod uwagę, że wybory odbywają się zawsze w niedziele, zostaje nam 6, 13, 20 i 27 października. W tym momencie uwaga opinii publicznej skupia się wyborach europarlamentarnych, a o terminie wyborów parlamentarnych przesądzi ich oficjalne zarządzenie, najwcześniej po majowych wyborach do PE.

Komentarze