Krzewy wieloletnie do ogrodu bez wykopywania

Krzewy wieloletnie do ogrodu bez wykopywania Krzewy wieloletnie do ogrodu bez wykopywania - fot. freepik.com

Krzewy wieloletnie do ogrodu bez wykopywania

Jeśli chcemy mieć piękny i wyjątkowy ogród, musimy znaleźć odpowiednie rośliny. Takowych jest spora ilość oraz duży wybór. Natomiast z pewnością nie wszystkie z nich przypadną nam do gustu. Spośród wielu z nich możemy wybrać te odpowiednie dla nas. W takim razie które z nich wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

 

Rośliny wieloletnie do ogrodu

Rośliny wieloletnie są bardzo praktyczne. Ich wegetacja jest dłuższa, w związku z tym są mniej kłopotliwe w uprawie. Z pewnością nadają się niemalże do każdego ogrodu.

Jednym z bardzo ciekawych okazów jest dereń jadalny. Krzew ten kwitnie w marcu. Jest on sporych rozmiarów i przypomina swoim charakterystycznym wyglądem małe drzewko. Rośnie do 4-7 m. wysokości. Ma zielone, lśniące liście oraz małe żółte kwiaty. Jesienią owocuje. Ma wtedy czerwone owoce, które bardzo dobrze nadają się na nalewki.

Kolejną ciekawą propozycją może być kolkwicja chińska. Ten krzew kwitnie w maju. Dorasta do 2m wysokości. Ma kwiaty biało-różowe. Lubi nasłonecznione jak również półcieniste miejsca. Odpowiada mu każda gleba.

Warto zwrócić uwagę także na tawułę japońską. Jest to krzew kwitnący w lipcu. Wysokość zależnie od odmiany może sięgać od 50 do 150 cm. Liście mogą mieć zabarwienie pomarańczowe, żółte bądź zielone. Charakterystyczną cechą są różowe kwiaty. Odpowiada mu każda gleba oraz nasłonecznione miejsca.

Rośliny ozdobne wieloletnie do ogrodu - fot. freepik.com

Rośliny ozdobne wieloletnie do ogrodu

Wiele krzewów świetnie spełnia funkcję roślin ozdobnych. Spośród nich warto wyróżnić różę czy bez lilak. Warto wspomnieć też o jałowcu łuskowatym.

Róża jest z pewnością jednym z najpopularniejszych krzewów. Najczęściej sadzi się róże wielkokwiatowe, inaczej szlachetne. Warto zwrócić uwagę także na róże wielokwiatowe (rabatowe). Róże domagają się żyznej, przepuszczalnej i lekkiej gleby. Odczyn winien być kwaśny bądź obojętny. Ważne jest też słoneczne i przewiewne miejsce. Nie należy jej natomiast wystawiać na działanie silnych wiatrów.

Kolejną rośliną wartą zauważenia jest bez lilak. Jego cechą charakterystyczną są piękne kwiatostany składające się z niewielkich trąbkowatych kwiatów. Mogą mieć różne kolory od białego nawet po purpurowy. Plusem jest to, iż lubi niemalże każdą glebę.

Innym wartym zapamiętania krzewem jest jałowiec łuskowaty. Krzew ten jest niewielkich rozmiarów. Jest to krzew iglasty. Charakterystyczny dla niego jest powolny wzrost . Ma niebieskie zabarwienie. Może osiągnąć 30 cm wysokości i 50 cm średnicy. Jest rośliną łatwą w uprawie i jest odporny na mróz. Jałowce te są odporne na trudne warunki klimatyczne.

Spośród wielu krzewów z pewnością możemy wybrać te, które będą odpowiednie dla naszego ogrodu.

Komentarze