Krzewy do ogrodu szybko rosnące. - Jakie krzewy rosną najszybciej?

Krzewy do ogrodu szybko rosnące. - Jakie krzewy rosną najszybciej? Krzewy do ogrodu szybko rosnące - fot. freepik.com

Krzewy do ogrodu szybko rosnące. - Jakie krzewy rosną najszybciej?

Krzewy szybko rosnące w domowym ogrodzie sprawią, że nasza przydomowa przestrzeń stanie się piękną, zielona oazą. W związku z tym jakie krzewy wybrać? Które z nich będą pasować do naszego przydomowego ogródka? Mamy kilka propozycji, dzięki którym możemy wybrać te odpowiednie dla nas oraz te, którymi będziemy mogli się zainspirować.

 

Krzewy szybko rosnące

Krzewami szybko rosnącymi na które z pewnością warto zwrócić uwagę wybierając rośliny do swojego ogrodu są: Budleja Dawida, Krzewuszka cudowna, Forsycja pośrednia czy Żylistek szorstki. Te krzewy w okresie kwitnienia stają się bardzo ozdobne. Lubią żyzne gleby jak również gorszej jakości. Dobrze sprawują się w nasłonecznionych miejscach. Natomiast trzeba je chronić przed długotrwałym mrozem. Innym pięknym krzewem jest choćby dereń biały. Jest to roślina posiadająca kolorowe pędy. Jest piękna przede wszystkim zimą. Lubi żyzne gleby i słoneczne miejsca. Bardzo ciekawymi roślinami są również jaśminowce. Są wytrwałe, jeżeli chodzi o trudniejsze warunki do bytowania. Mogą rosnąć w mniej nasłonecznionych miejscach. W czasie kwitnienia mają białe pachnące kwiaty.

Szukając roślin szybko rosnących do swojego ogrodu warto zwrócić uwagę także na drzewa. Szczególnie na dużej działce, drzewa świetnie się wpasowują. Są też bardzo praktyczne, choćby ze względu na cień, którym będą nas obdarowywać w słoneczne, upalne dni. Na mniejszej działce lepiej skupić się na krzewach. Ważną wskazówką jest to, żeby roślin nie sadzić zbyt gęsto. Dlatego, że w miarę ich wzrostu potrzebują więcej miejsca i mogą sobie wzajemnie przeszkadzać.

Krzewy szybko rosnące na żywopłoty - fot. freepik.com

Krzewy szybko rosnące na żywopłoty

Krzewem bardzo dobrym sprawdzającym się w roli żywopłotu jest Tuja zachodnia tzw. Brabant. Rośnie bardzo szybko (nawet do 30cm w roku). Może mieć nawet do kilkunastu metrów wysokości. Jest odporny na gorsze warunki klimatyczne oraz na choroby ni z inne odmiany spośród tego gatunku. Jednakże pokrój tej rośliny jest dość luźny. Istotne jest przy uzyskaniu odpowiedniej gęstości dwa razy w roku przycinanie (na wiosnę w kwietniu lub maju oraz pod koniec lipca). Dodatkowo rośliny te rodzą wiele szyszek. To z pewnością nie będzie odpowiadać każdemu.

Kolejną ciekawą rośliną na żywopłot jest Berberys Thunberga. Krzew ten można przycinać i formować. Roślina ta wysoko rośnie i nie jest wymagająca, jeśli chodzi o uprawę. Berberys ładnie kwitnie. W jesieni i zimie ma owoce. Pędy jego pokryte są kolcami.

 

Krzewy ozdobne zimozielone

Bardzo popularnym, a zarazem charakterystycznym krzewem zimozielonym jest Bukszpan. Jest to niski krzew ozdobny. Może mieć nawet 2-3 m, ale osiągnie to po wielu latach. Rośnie wolno. Jego wysokość oraz kształt można formować. Jest odporny na mrozy. Jest bardzo popularnym krzewem ozdobnym.

Kolejną propozycją jest Lawenda wąskolistna. Jest to niski krzew o praktycznych cechach. Odstrasza kleszcze, nie lubią go nornice (dzięki niemu można się ich pozbyć). W mocno mroźne zimy może przemarznąć. Jest rośliną zimozieloną i szybko rosnącą. W okresie kwitnienia przybiera fioletową barwę.

Spośród wielu roślin dostępnych na rynku z pewnością dobierzemy te właściwe do naszego ogrodu.

Komentarze