Jak zabezpieczyć róże na zimę?

Jak zabezpieczyć róże na zimę? Jak zabezpieczyć róże na zimę? - fot. freepik.com

Róże w zdecydowanej większości wymagają ochrony przed mrozem. Dlatego też należy je odpowiednio zabezpieczyć przed zimą. Są również i takie, które są bardzo odporne na działanie niskiej temperatury, a także na szybkie zmiany i wahania pogody. Bardziej odporne są choćby gatunki dzikie oraz róże parkowe czy okrywowe. Są i takie odmiany, które są wręcz przeciwnie, bardzo wrażliwe. Należą do nich np. róże herbaciane, a także wielkokwiatowe czy wielokwiatowe. Większość róż ogrodowych żyjących w naszym klimacie potrzebuje zabezpieczenia przed zimą. Jak zabezpieczyć róże na zimę?

Jak to zrobić najlepiej? Jak zabezpieczyć róże ogrodowe przed zimą?

Możemy wybrać spośród wielu sposobów zabezpieczania róż na zimę. Znanymi sposobami są choćby kopczykowanie, ściółkowanie bądź przykrywanie małymi gałęziami drzew iglastych lub białą agrowłókniną.

Kopczykowanie jest bardzo cenionym sposobem. Jest ono wręcz niezbędne w przypadku róż wielkokwiatowych oraz rabatowych. Kopczyki usypuje się zazwyczaj między drugą połową października a pierwszą połową listopada. Wysokość kopczyka powinna mieć jakieś 20 cm. Usypuje się go z ziemi ogrodowej lub kompostu. Kopczyk okrywa nasadę róży(także miejsce jej okulizacji) oraz chroni bryłę korzeniową róży. Warto dodać, iż nie należy kopczykować róż torfem wysokim. Ma on bardzo dużą chłonność wody.

Ściółkowanie to po prostu okrywanie róż ściółką (kompostem z liści bądź korą ogrodową). Jest zalecane przy niskich różach okrywowych. Możemy do tego celu użyć także gałązki świerku, słomę czy nawet białą agrowłókninę. Takowe przykrycie róż będzie bronić je przed wiatrem oraz śniegiem.

Białej agrowłókniny można używać w celu ochrony róży przed mrozem i wiatrem. Dzięki niej róża również nie będzie tracić aż tak dużo wody. Można nią okrywać nie tylko korony róż, ale także całe krzewy.

Jak zabezpieczyć róże na zimę? - fot. freepik.com

 

Kiedy róże należy okryć?

Róże powinno się zabezpieczać po pierwszych przymrozkach. Ma to miejsce najczęściej między październikiem i listopadem. Nie należy robić tego zbyt wcześnie. Róż nie powinno się przycinać jesienią. Dlatego, że miejsca po utracie pędów mogą pozostać niezaleczone do zimy.   Należy podkreślić, iż odporność na mróz różnych odmian jest inna. Jednakże podczas surowej i mroźnej zimy nawet te znane z tego, iż są bardzo odporne mogą zostać przemrożone do samej powierzchni ziemi. Warto o tym pamiętać oraz rozsądnie dbać o swoje róże.

Komentarze