Czy można sadzić róże w czerwcu?

Czy można sadzić róże w czerwcu? Czy można sadzić róże w czerwcu?

Czy można sadzić róże w czerwcu? Róże najlepiej sadzić wiosną oraz jesienią, nie oznacza to jednak, że nie możemy tego robić w czerwcu. Tak naprawdę okres w którym zdecydujemy się na sadzenie róży bywa uzależniony od odmiany tej rośliny. W sklepie można zakupić róże doniczkowe, ale i te z odkrytymi korzeniami. Pielęgnacja zarówno jednych jak i drugich nieco się od siebie różni, dlatego kupując sadzonkę należy nieco bardziej zaangażować się w temat. Na co więc zwrócić uwagę przy sadzeniu róży? Oto nasze wskazówki.

Wybierz odpowiednie miejsce na róże

Istotną kwestią jest miejsce, jakie wybierzemy do sadzenia róży, powinno być ono ciepłe i zaciszne. Nie może być to przesadnie zaciemnione miejsce, pamiętajmy, że róża lubi kontakt z promieniami słonecznymi, dlatego nie możemy jej tego pozbawiać. Dodatkowo powinno być to miejsce pozbawione przeciągów (w przypadku róży doniczkowej). Pamiętajmy także by miejsce w którym posadzimy róże miało dookoła odrobinę przestrzeni, tak, by w razie potrzeby móc swobodnie zabezpieczyć roślinę np. przed deszczem czy przymrozkami.

Róże w czerwcu w ogrodzie - sadzenie


Odpowiednia gleba dla róży to podstawa

W sadzeniu róż gleba jest bardzo istotną kwestią. Należy pamiętać, by była ona żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Poleca się więc glebę, której pH wynosi 6-6,5. Sadzenie róż odradza się w glebie piaszczystej oraz takiej, którą charakteryzuje mała przepuszczalność. Dodatkowo glebę należy wzmocnić w próchnicę, za pomocą dodatnia (najlepiej jesienią w roku poprzedzającym sadzenie rośliny) obornika lub odkwaszonego torfu. Jak więc można wywnioskować z powyższego instruktażu, pierwszym krokiem w sadzeniu róż powinno być określenie rodzaju gleby, tak by adekwatnie ją pod ten proceder przygotować.

Zapewnij róży dobre sąsiedztwo 

Sadząc róże zwróćmy także uwagę na sąsiednie kwiaty. Dbajmy o to by miała ona swoją przestrzeń i pewną swobodę w rośnięciu. Róże lubią pewną samotnię, dlatego też nie należy łączyć ich szczególnie z małymi kwiatami ani krzewami. Są to rośliny, które doskonale prezentują się solo.

Komentarze