Co można sadzić w maju na działce? - Co siejemy w maju?

Co można sadzić w maju na działce? - Co siejemy w maju? Co można sadzić w maju na działce? - Co siejemy w maju?

Ogrodnicy doskonale wiedzą, że maj jest specyficznym miesiącem, gdy nowalijki już się skończyły, a jeszcze nie ma okazałych upraw zaplanowanych na lato. Co można sadzić w maju na działce, by szybko doczekać się plonów?

Maj to idealny czas na sianie wszystkich roślin pnących i dyniowatych, takich jak ogórki, fasola czy dynie. Zarówno tych ozdobnych, jak i odmian nadających się do jedzenia. Rzodkiewki, marchewki czy pietruszki też można wówczas wysadzać i liczyć na pierwsze zbiory już za 1,5 miesiąca.

Jeśli chodzi o kwiaty, to w maju można sadzić na działce choćby uwielbiane przez wszystkich nasturcje. Sprawdzają się też aksamitki i nagietki. Mało zachodu wymaga sianie łubinu czy słonecznika, które są przy tym bardzo efektowne w pełnym rozkwicie.

 

Wiele aromatycznych ziół najlepiej czuje się w klimacie śródziemnomorskim. Nie należy więc sadzić ich w kwietniu czy marcu, gdy nocą temperatury spadają poniżej zera, ale właśnie w maju. Wówczas jest odpowiednio ciepło, a okazyjny deszcz tylko poprawi plonowanie. Do skrzynek i zielników wysadzać można więc bazylię, koper czy melisę. Koper warto sadzić też obok ogórków – te dwie rośliny świetnie wpływają na swój rozwój.

Komentarze