Byliny kwitnące jesienią - Jakie byliny kwitną jesienią?

Byliny kwitnące jesienią - Jakie byliny kwitną jesienią? Byliny kwitnące jesienią - Jakie byliny kwitną jesienią? - fot.freepik.com

Byliny są roślinami, które odradzają się, rosną i kwitną każdego roku. Są także roślinami zielonymi, ponieważ ich łodygi nie są zdrewniałe jak w przypadku krzewów i drzew. Byliny można uznać za klejnoty ogrodu. Wiele spośród nich jest zimozielonych, lecz większość z nich traci liście jesienią. Korzenie natomiast przeżywają pod ziemią i dzięki temu roślina odradza się na wiosnę.

Dlaczego warto mieć w ogrodzie byliny?

Byliny pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Koją nasze zmysły i pozytywnie działają na nastrój. Pełnią istotną funkcję w produkcji tlenu i oczyszczania powietrza. Sadząc byliny zmniejszamy nawet poziom hałasu, ponieważ blokują one fale dźwiękowe.

Byliny pomagają także przy odprowadzaniu wód deszczowych, ponieważ przyjmują wodę z gleby.

Byliny zimozielone i tracące liście

Są byliny, które są zielone przez całą zimę (zimozielone), lecz są i takie, które gubią liście. Tych drugich jest zdecydowana większość. Wygląda to w ten sposób, że ich łodygi oraz liście umierają jesienią. Natomiast korzenie pozostają uśpione w czasie zimy. Na wiosnę stają się większą i silniejszą rośliną. Dzieje się tak co roku.

Byliny kwitnące jesienią - Jakie byliny kwitną jesienią? 

Jesienny ogród to mogą być nie tylko ogniste kolory liści. Byliny pokazują nam to bardzo dokładnie.

Jakie byliny kwitną jesienią? - dzielżan - fot. freepik.com

Dzielżan ogrodowy - jest to roślina z rodziny astrowatych, dorasta do 200 cm wysokości. Kocha wilgotne i słoneczne miejsca. 

 

Jakie byliny kwitnące jesienią - Astry, marcinki - fot. freepik.com

Astry jesienne czyli marcinki - jedne z najbardziej popularnych jesiennych kwiatów. Są one pięknym ubogaceniem ogrodu oraz ożywieniem ogrodu w te ponure, jesienne dni. 

Byliny wieloletnie dobrze uprawiać w większych grupach dobierając kolorystycznie różne odmiany w danym gatunku. W początkach jesieni ogród ubarwiają świecznice i kłosowce, bądź także oryginalne pysznogłówki, dzielżany ogrodowe oraz konwalniki. Jeśli obecne jest oczko wodne to wtedy warto uprawiać rdest wężownik.

Z pewnością byliny kwitnące jesienią ubarwią ogród. Dodadzą uroku oraz sprawią, ze możemy na nowo odkryć jego piękno.

Komentarze