Zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony - Zasiłek opiekuńczy koronawirus

Zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony - Zasiłek opiekuńczy koronawirus Zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony - Zasiłek opiekuńczy koronawirus

Mimo, że część szkół i przedszkoli wróciło do funkcjonowania to wielu rodziców ciągle ma obawy odnośnie posyłania do nich swoich dzieci. Chociaż pierwotnie zasiłek miał przysługiwać do 14 czerwca, to już wiadomo, że zostanie przedłużony. Zapowiedziała to Marlena Maląg minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Samorządy już mają prawo do wznawiania funkcjonowania placówek  jakimi są żłobki oraz przedszkola. Wielu rodziców jednak nie decyduje się posyłać dzieci do tych placówek.

Zasiłek opiekuńczy koronawirus -  ma zostać przedłużony

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej sporządzonych przez ministra Dariusza Piontkowskiego z opcji posyłania dzieci do przedszkoli skorzystało jedynie około 10 proc. rodziców. Stało się to powodem poddania w dyskusji publicznej tematu przedłużenia wypłat zasiłku  opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy dla dzieci do 8 roku życia przedłużono do 28 czerwca. Mówiła o tym minister Marlena Maląg na konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Dodała także, że będzie możliwość jej przedłużenia. Jednakże w dalszym ciągu nie ma planu poszerzenia zasiłku dla dzieci do 12 roku życia. Apelowali o to rodzice. Według obecnych zasad wsparcie przysługuje wyłącznie dzieciom, które nie ukończyły 8 lat.

Zasiłek ma przysługiwać w sytuacji, kiedy żłobek, przedszkole, klub dziecięcy, szkoła lub inna placówka nie będzie funkcjonować lub nie będzie działać czasowo z powodu Covid-19, ale również w przypadku, gdy dany rodzic lub opiekun zdecyduje się na samodzielne zapewnienie opieki nad dzieckiem.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał od 25 maja 2020 do 28 czerwca 2020.

Składanie i rozpatrywanie wniosków

Chociaż proces legislacyjny nie został jeszcze zakończony (ustawa została przekazana do Senatu) to rodzice i opiekunowie dzieci do 8 roku życia mają możliwość składania wniosków o wypłatę zasiłku opiekuńczego za okres od 25 maja do ZUS, ale także do płatników składek (pracodawców, zleceniodawców). Płatnicy składek wypłacających zasiłki powinni podejmować wnioski od swoich ubezpieczonych o zasiłek opiekuńczy z powodu opieki nad dziećmi do 8 roku życia za czas od 25 maja 2020.

Zasiłek zostanie wypłacony przez ZUS lub przez płatnika składek po wejściu w życie ustawy.

Nie ma zmian w zasadach występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, a także wzór oświadczenia do otrzymania tego zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy koronawirus - do kiedy zostanie przedłużony? 

 

Komentarze