Czym jest 5G? -technologia, zagrożenia, teorie

Czym jest 5G? -technologia, zagrożenia, teorie Czym jest 5G? -technologia, zagrożenia, teorie

Wiele teorii spiskowych narosło wokół 5G, technologii mającej zrewolucjonizować rynek nowych technologii. A co to oznacza dla nas, zwykłych konsumentów, posiadaczy smartfonów i innych urządzeń mających dostęp do internetu?
 

Czym jest technolgia 5G?

Zacznijmy od tego czym jest w ogóle 5G. Jest to nowoczesny standard łączności o wielkiej przepustowości, który umożliwia wielki przesył danych z bardzo dużą prędkością nawet do 20 Gb/s. Sieć 5G jest w stanie obsłużyć jednocześnie o wiele więcej połączeń w jednym czasie niż poprzednia technologia. Dzięki 5G możliwe będzie podłączenie do internetu nawet miliona urządzeń na metr kwadratowy.

Nie jest możliwe obecnie stwierdzić czy sieć 5G jest szkodliwa dla zdrowia. Na świecie prowadzi się, bądź prowadzono wiele badań w tej kwestii, lecz ich wyniki różnią się między sobą. Jedni naukowcy prowadząc badania stwierdzili negatywne działania dla zdrowia, inni nie odnotowali zmian. Może to być dowodem na to, że organizmy będą reagować różnie na tę technologię i będzie to sprawa bardzo indywidualna dla każdego człowieka i innych organizmów. Promieniowanie elektromagnetyczne jest sklasyfikowane przez Agencję Badań nad Rakiem jako prawdopodobnie rakotwórcze dla człowieka. Jednak lista tych czynników jest długa. 5G jest już w fazie testów, a w niektórych krajach jak Korea Południowa jest już wprowadzone do użycia.

Zdaniem fizyków i dziennikarzy, technologia 5G to nawet nie rewolucja, a częstotliwości przez nią wykorzystywane nie są nowe, ale znane już z wcześniejszej technologii 4G.
 

Czy 5G może przenosić wirusy?

Czy 5G może mieć wpływ na wirusy?

W ostatnim czasie dużo słyszy się informacji jakoby 5G miało być odpowiedzialne za pandemię koronawirusa. Specjaliści zapewniają, że nie jest to możliwe. Maszty 5G nie mają technicznie możliwości, żeby przenosić jakiekolwiek wirusy. Jego zdaniem dużą winę w tym temacie ponoszą telekomy oraz regulatorzy, którzy mówią ciągle o rewolucji.
 

Co twierdzi Polska Izba Informatyki i Technologii na temat tych informacji?

Zdaniem Polskiej Izby Informatyki i Technologii informacje jakoby 5G i promieniowanie elektromagnetyczne miało związek z rozprzestrzenianiem się koronawirusa są nieprawdziwe. Służą jedynie szerzeniu dezinformacji społeczeństwa. Potwierdza to także Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP), która ciągle bada te związki.
 

Podsumowując

5G jest zapowiedzią wielkich zmian dla spopularyzowania istotnych technologicznych rozwiązań takich jak choćby internet rzeczy czy inteligentny dom. Jednakże 5G ma wielu przeciwników jak i zwolenników i z pewnością należy wysłuchać jednych i drugich. Trzeba też poczekać na wyniki wielu badań, aby stwierdzić czy rzeczywiście nie mamy się  czego obawiać.

Komentarze