Czy dzieci wrócą do szkoły w tym roku szkolnym?

Czy dzieci wrócą do szkoły w tym roku szkolnym? Czy dzieci wrócą do szkoły w tym roku szkolnym?

Niedługo szkoły mogą być z powrotem otwarte, jednak nie w pełnym zakresie. Mianowicie rząd zamierza zrobić wyjątek dla klas 1-3, które wróciłyby dopiero w ostatnim miesiącu roku szkolnego. Na chwilę obecną szkoły są zamknięte do 24 maja. Rząd jednakże cały czas prowadzi działania nad powrotem do tradycyjnej formy funkcjonowania szkół. Mówi się o tym, że szkoły wrócą do normalnego funkcjonowania dopiero we wrześniu, natomiast jest możliwość, że nastąpi to wcześniej.

Czy dzieci wrócą do szkoły w tym roku szkolnym? Kiedy dzieci wrócą do szkoły? 

Minister edukacji poinformował, że otwarcie szkół być może, że nastąpi w innym zakresie niż planowano. Dariusz Piontkowski minister edukacji zaznaczył, że dzieci mogą być posyłane do żłobków i przedszkoli i teraz na tym skupiają się wysiłki rządu. Dodatkowo zaznaczył, że zdalne lekcje będą prowadzone co najmniej do 24 maja. Natomiast do tego czasu zostaną przedstawione decyzje dotyczące powrotu do szkół, a także to czy lekcje zdalne mogą trwać także w czerwcu. Minister odciął się od spekulacji jakoby podjął już decyzję odnośnie kolejnego roku szkolnego. Dlatego, że na razie nie ma informacji przez które należałoby przypuszczać, że w jesieni będzie miała miejsce następna fala wirusa. Zdanie rządu będzie przedstawione przed wakacjami.

Kiedy do szkół powrócą uczniowie klas starszych?

Ministerstwo Edukacji Narodowej cały czas monitoruje sytuację. Jeżeli utrzyma się stabilna sytuacja epidemiologiczna jak na chwilę obecną to powrót do szkół będzie możliwy jeszcze w tym roku szkolnym.

Czy rok szkolny będzie przedłużony?

Dariusz Piontkowski zaznaczył, że taki wariant nie jest rozważany. Obowiązującym terminem jest 26 czerwca, jednakże nie wiemy co się wydarzy, gdyż sytuacja jest bardzo dynamiczna

 

Edukacja na odległość - fot. freepik

 

Co z egzaminami?

Minister edukacji potwierdził także, że egzaminy będą przeprowadzane w wybranym przez rząd terminie. Oczywiście przy zapewnieniu środków bezpieczeństwa takich jak choćby dystans pomiędzy uczniami. Minister mówił, że w ciągu kilku lub kilkunastu dni poda szczegółowy plan przeprowadzenia egzaminów. Już wcześniej zaznaczono, że egzaminy na pewno się odbędą. Najpewniej będzie to końcem czerwca lub na początku lipca. Jeśli chodzi o matury ustne, to będą one zależały od zaleceń ministra zdrowia.

Z pewnością należy pamiętać, że sytuacja ciągle jest dynamiczna i może się zmieniać z dnia na dzień. Szczyt pandemii może być w jesieni. Najbliższe dni powinny dać odpowiedź na wiele pytań. Tymczasem należy uzbroić się w cierpliwość i śledzić informacje odnośnie tego jak sytuacja się rozwija.

 

Komentarze