Czy szczepienie przeciwko koronawirusowi będzie obowiązkowe?

Czy szczepienie przeciwko koronawirusowi będzie obowiązkowe? Czy szczepienie przeciwko koronawirusowi będzie obowiązkowe?

Naukowcy z całego świata jednoczą siły, aby przeciwdziałać pandemii. Trwają prace nad szczepionką na koronawirusa. W niektórych państwach już odbywają się testy i zaawansowane badania. Wiąże się z nimi wiele pytań.

Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa?

W wielu laboratoriach na całym świecie trwają prace nad szczepionką. Obecnie jest około 115 takich przedsięwzięć. Może dojść do sytuacji, że powstaną różne szczepionki oparte o różne technologie. To jest dobra wiadomość.

Najbardziej sprzyjający scenariusz zakłada, że szczepionka zostanie wynaleziona w rok. Należy pamiętać, że byłoby to bardzo duże osiągnięcie, ponieważ żadna szczepionka nie została wynaleziona w rok ani nawet w półtora roku. Tradycyjny czas na wynalezienie szczepionki to 5-7 lat.

Szczepionka konorawirus kiedy? - fot. freepik.com


Czy szczepionka na pewno powstanie?

Dr David Nabarro z Imperial College London zaznacza, iż istnieje kila wirusów na które wciąż nie ma szczepionek. Nie możemy być pewni, że szczepionka na pewno powstanie. Nawet jeśli się pojawi czy będzie bezpieczna i skuteczna. Musimy być świadomi, że nie jest to pewne. Dr David Nabarro dodaje, że niektóre wirusy są niezmiernie trudne jeśli chodzi o rozwój szczepionek. Zatem bardzo wysoce prawdopodobne jest, że najbliższym czasie będziemy sobie musieli poradzić z wirusem jako ze stałym zagrożeniem.

Choćby przez izolację tych, którzy wykazują objawy oraz chronienie osób starszych. To może się stać nową normą dla nas wszystkich. Dr Peter Hotez, dziekan National School of Tropical Medicine w Baylor College of Medicine w Houston twierdzi, że potrzebujemy planu A i planu B, przypominając, że nigdy nie wydaliśmy szczepionki w tak krótkim czasie.

Możliwe jest, że lekarze opracują metodę leczenia tej choroby, dzięki temu uda się maksymalnie zminimalizować śmiertelność tego wirusa.

Czy szczepionka będzie obowiązkowa?

Minister zdrowia zapytany o kwestię szczepionki na Covid-19 powiedział, że istotne będą wyniki testów i rezultaty badań klinicznych. Na chwilę obecną opcji jest bardzo dużo. W tej chwili nie wiemy nawet jak szczepionka będzie działać, w związku z tym mówienie o jej obowiązku jest nieuzasadnione. Takiej decyzji w tej chwili oczywiście nie ma. Możliwe, że w początkowej fazie szczepień będzie ona podawana osobom najbardziej narażonym na zachorowanie, później natomiast reszcie społeczeństwa. Jednak na rzetelne i konkretne informacje należy jeszcze poczekać. Trzeba też pamiętać, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i może się wielokrotnie zmieniać.

Komentarze