Kiedy przestawiamy czas na zimowy? - Kiedy zmieniamy czas na zimowy?

Kiedy przestawiamy czas na zimowy? - Kiedy zmieniamy czas na zimowy? Kiedy przestawiamy czas na zimowy? - Kiedy zmieniamy czas na zimowy? - fot. freepik.com

Już od dawna w październiku ma miejsce zmiana czasu. Może to być już ostatni raz, kiedy przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy. Już od lat dziewięćdziesiątych zmiana czasu z letniego na zimowy ma miejsce w ostatnią niedzielę października. Wtedy to przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu, z godziny 3.00 na 2.00. W związku z tym śpimy godzinę dłużej. Kiedy przestawiamy czas na zimowy?

Przez ostatnie siedem miesięcy w Polsce obowiązywał czas CEST. Jest to środkowo-europejski czas letni. W październiku ma miejsce zmiana czasu na tak zwany zimowy. Obowiązuje on przez pięć miesięcy do końca marca. Tegoroczna zmiana czasu może być ostatnia na czas zimowy oraz przedostatnia w ogóle, o ile Unia Europejska nie przełoży tejże zmiany czasu po raz kolejny. Przestawianie się zegarków obecnie dokonuje się w sposób automatyczny. Urządzenia elektroniczne, przede wszystkim te mające dostęp do internetu same przestawią się na obowiązujący czas. Ręcznie natomiast należało będzie zmienić czas w zegarach analogowych czy choćby w starszych modelach takich urządzeń jak np. piekarnik.

Kiedy zmieniamy czas na zimowy?  - fot. freepik.com

Kiedy zmieniamy czas w tym roku?

W tym roku zmiana czasu miała będzie miejsce w nocy w sobotę z 24 października na niedzielę 25 października. Podczas tejże zmiany czasu zegarki przesuwamy z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu będziemy mogli pospać o godzinę dłużej.


Dlaczego zmieniamy czas z letniego na zimowy? 

Powodami na które powoływano się wprowadzając zmiany czasu były choćby te ekonomiczne, czyli po to, by można było korzystać ze światła dziennego dłużej w okresie zimowym. Wierzono także, że zmiana czasu przyniesie korzyści ekonomiczne nie tylko gospodarstwom domowym, ale także państwom i przedsiębiorstwom. Nie znalazły one jednak potwierdzenia. Musimy śledzić informacje odnośnie zmian.

 

Komentarze