Porady bez których wyjdzie kulinarne niepowodzenie! Jak kisić ogórki?

Porady bez których wyjdzie kulinarne niepowodzenie! Jak kisić ogórki? freepik.com

Wszyscy albo przynajmniej większość z nas lubi kiszone ogórki. Ale jak postępować, aby ogórki były idealnie ukiszone? Czasami domowe ogórki kiszone się nie udają. Dlaczego? Kiszenie ogórków ma swoje tajemnice. Bardzo istotna jest jakość ogórków. Można powiedzieć, że jest to samo sedno i to co najważniejsze. Tylko z dobrej jakości ogórków otrzymamy dobry produkt. Oczywiście istotne są też etapy ich „produkcji”, czyli fermentacji.

Kiszenie ogórków to proces w którym również możemy użyć wyobraźni, na pewno również poeksperymentować. Możemy dodać przyprawy takie jak choćby: liście laurowe, ziarna gorczycy białej czy czarnego pieprzu. Można dodać także liście wiśni, porzeczki czarnej, winorośli czy nawet  dębu. Ogórków kiszonych używa się do wielu potraw.

 

fot. freepik.com

 

Ogórki kiszone nie są najłatwiejszą rzeczą do zrobienia. Nie jest trudno popełnić błąd. Są takie błędy przez które wda się zakażenie i cała partia ogórków wyląduje w śmietniku.  Dlatego warto poznać porady dzięki którym można wykonać naprawdę bardzo dobre ogórki kiszone i dzięki temu pochwalić się nimi przed rodziną i znajomymi.

Jeśli ogórki zepsuły się i pojawiła się pleśń i do tego smakują jakby były przegnite to z dużym prawdopodobieństwem miał miejsce jakiś błąd. Porady ukazane poniżej sprawią, że ogórki kiszone będą pewnym sukcesem.

Bardzo istotne jest jak już było wspomniane wyżej, żeby wybierać dobre ogórki. Należy sięgać po świeże, dorodne oraz zdrowe okazy. Jeżeli widoczne są na nich plamki bądź uszkodzenia nie powinno używać się ich do kiszenia. Niewielka ilość pleśni może sprawić, że kiszenie nie powiedzie się. Słoiki również powinny być wysokiej jakości. Dobrym pomysłem jest używać nowych i oczywiście w żaden sposób nie uszkodzonych słoików. Należy przyjrzeć się w tym celu szkle i co bardzo istotne zakrętce. Warto je dobrze umyć oraz wyparzyć. Przez to pozbywamy się zanieczyszczeń.

Aby ogórki pozostawały świeże przez wiele miesięcy dobrze poddać je pasteryzacji. Dzięki temu znikną patogeny mogące być obecne w środku słoika. Aby pasteryzować ogórki można wziąć duży garnek z wodą na dnie umieścić ściereczkę po czym ustawić w garnku słoiki. Następnie ogórki gotować przez 25 minut po czym odstawić do ostudzenia i później przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu. Tak przygotowane ogórki na pewno okażą się sukcesem.

 

Komentarze