Jak prawidłowo myć okna? Efektywne sposoby na czyste okna

Jak prawidłowo myć okna? Efektywne sposoby na czyste okna Jak prawidłowo myć okna? Efektywne sposoby na czyste okna

Wiosna to okres porządków. Wiele z nas właśnie tę porę roku traktuje jako najwłaściwszy moment na remont, generalne sprzątanie czy uporządkowanie ogrodu. Mycie okien jest nieodłącznym elementem dbania o dom, niestety dla wielu osób jest to dość problematyczna czynność, która zazwyczaj kojarzy się z czymś czasochłonnym i skomplikowanym. Okazuje się jednak, że do mycia okien wystarczy odpowiednio podejść, by efekty swojej pracy móc zobaczyć od razu i bez większego wysiłku. Oto kilka wskazówek, jak efektywnie wyczyścić okna!

Odpowiednia kolejność

Zabierając się za mycie okien, bardzo istotną rzeczą jest kolejność. Zawsze zaczynamy myć okno od zewnątrz, począwszy od jego parapetu, ramy okiennej a skończywszy na szybach. Jeżeli najpierw umyjesz szybę, a następnie weźmiesz się za ramy, to Twoja praca nie będzie miała końca, ponieważ myjąc obramowanie znów ubrudzisz szyby i w rezultacie będzie trzeba wszystkie czynności powtarzać jeszcze raz. Dodatkową wskazówką może być także sposób czyszczenia, a mianowicie zewnętrzną stronę szyby myj ruchami pionowymi a wewnętrzną poziomymi, w ten sposób bardzo szybko zorientujesz się z której strony pozostały smugi i wyczyścisz tylko tę część zaoszczędzając sporo czasu i energii.

Właściwie dobrane środki

Kolejnym ważnym aspektem odnoszącym się do efektywnego czyszczenia okien, jest odpowiednio dobrana chemia czyszcząca. W tej dziedzinie tak naprawdę każdy ma swoją wyrobioną opinie i wie na jaki produkt postawić. W wyborze warto jednak kierować się składem środka czyszczącego oraz krajem pochodzenia. Nie od dziś wiadomo, że produkty niemieckie są zdecydowanie lepsze aniżeli te sprowadzane z innych krajów. Jeżeli jednak nie potrafisz zdecydować się na żaden płyn do mycia szyb, możesz postawić na nieco bardziej naturalne rozwiązanie. Do mycia okien bowiem można użyć także wody z octem (jednak tutaj warto zwrócić uwagę na nieco drażniącą woń, która będzie utrzymywać się jeszcze w pomieszczeniu przez jakiś czas od zakończenia mycia) lub wody z płynem do naczyń lub płynem do czyszczenia powierzchni domowych. W ten sposób będzie można zaoszczędzić, a efekty będą takie same jak po myciu specjalnym płynem do szyb.

Błysk to podstawa

Po zakończeniu czyszczenia parapetów, ram okiennych i szyb nadchodzi czas na dopieszczenie ogólnej prezencji okna, tak by osiągnąć efekt spektakularnego błysku i czystości. Aby nadać naszym oknom należyty połysk, można dodać kilka kropel wazeliny lub olejku do preparatu czyszczącego. Kolejnym sposobem na uzyskanie spektakularnego błysku jest użycie do polerowania szyby gazety. Ten sposób jest nieco bardziej znanym i docenianym sposobem na odpowiednie wypolerowanie okien. Należy jednak pamiętać, że do takiej czynności potrzebna jest właściwa gazeta, która nie jest wykonana z twardego materiału, najlepiej żeby była to prasa lokalna, ponieważ to zazwyczaj ona wykonana jest z miększego rodzaju papieru, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w roli narzędzia polerującego. Kolejnym sposobem na uzyskanie połysku, a co za tym idzie odpowiedniego dopełnienia czynności mycia okien, jest przetarcie okna zwykłą frotową suchą ścierką, która doskonale pozbędzie się powstałych podczas czyszczenia smug.

Komentarze