Jak nawilżać powietrze w domu? Dlaczego suche powietrze w mieszkaniu jest niezdrowe?

Jak nawilżać powietrze w domu? Dlaczego suche powietrze w mieszkaniu jest niezdrowe? Jak nawilżać powietrze w domu? Dlaczego suche powietrze w mieszkaniu jest niezdrowe?

Zimą wiele osób zmaga się w swoich domach z suchym powietrzem. W efekcie niektórzy cierpią na przedłużające się infekcje i objawy takie, jak suchość w nosie. Jak z tym walczyć i co zrobić, by powietrze w mieszkaniu miało odpowiedni stopień nawilżenia?

Po czym poznać, że masz suche powietrze w mieszkaniu?

W niektórych mieszkaniach zimą jest bardzo ciepło. Zdarza się, że przebywając w takim miejscu. można odczuć napięcie i wysuszenie skóry lub suchość w nosie. Przebywanie w domu o małej wilgotności powietrza przez kilka dni nie powinno zaszkodzić. Jednak już mieszkanie na stałe w takim miejscu to problem.

Zimą naturalnie jesteśmy bardziej narażeni na infekcje czy zwykłe przeziębienie. Jeśli do tego powietrze w mieszkaniu jest suche, katar będzie trwał dłużej i może być bardziej dokuczliwy. Wysuszona śluzówka nosa będzie zaczerwieniona czy obolała. Cierpieć mogą również osoby noszące soczewki kontaktowe, które zaczną odczuwać pieczenie spojówek z powodu tzw. suchego oka. Postaraj się wyeliminować suche powietrze, a katar, suchość w nosie i inne objawy powinny zniknąć.

Domowe sposoby na nawilżanie powietrza

Na szczęście istnieją bardzo proste, domowe sposoby na to, by powietrze w domu miało większą wilgotność. Dawniej popularne były pojemniki zawieszane na kaloryfer, które napełniało się wodą. Były to zwykle ciężkie, ceramiczne konstrukcje. W ich zakamarkach gromadziła się ciepła woda, co sprzyjało mnożeniu się bakterii. Dodatkowo sprzyjały infekcjom. Dlatego już nie są powszechnie dostępne w sklepach.

Jednak można domowym sposobem stworzyć bardziej higieniczne warianty urządzeń do nawilżania powietrza. Najprościej będzie powiesić na kaloryferze mokry ręcznik. Woda będzie parować, uwalniając się do powietrza. Możesz też położyć na parapecie naczynie z wodą lub zawiesić je bezpośrednio na kaloryferze.

Inne metody zwiększające wilgotność powietrza

Jeszcze innym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu jest nawilżacz. Zamienia on zgromadzoną wodę w parę szybciej niż domowe metody. Taka para dotrze do całego pokoju, a nie tylko do miejsc położonych najbliżej kaloryfera.

Dodatkowo niektóre nawilżacze powietrza posiadają np. funkcję jonizacji, która ma jeszcze lepiej wpływać na stan powietrza w pokoju. Przydatny może być też higrometr, czyli miernik poziomu nawilżenia powietrza w domu. Wyposażony tak nawilżacz da znać, gdy poziom nawilżenia powietrza będzie odpowiedni  i sam się wyłączy.

Komentarze