Co sadzić wiosną na balkonie? Jakie rośliny na balkon będą dobre?

Co sadzić wiosną na balkonie? Jakie rośliny na balkon będą dobre? Co sadzić wiosną na balkonie? Jakie rośliny na balkon będą dobre?

Po szarej zimie wielu właścicieli balkonów nie może się doczekać, aż będą mogli zacząć uprawiać na balkonie kwiaty. Jakie kwiaty doniczkowe i inne rośliny na balkon sprawdzą się najlepiej?

Jakie niewymagające kwiaty na balkon?

Najprostszym w uprawie i niewymagającym rodzajem kwiatów są rośliny cebulowe. Można je trzymać na balkonie przez cały rok, schować na zimę w osłonięte od wiatru miejsce lub kupić na wiosnę nowe cebulki. Jeśli się da, szafirki czy krokusy lepiej wkopać w ziemię jeszcze jesienią. Jeśli nie, można zacząć od wysadzenia ich do doniczek jak tylko pojawią się w sklepach, czyli nawet w lutym. Początkowo mogą stać w domu; później wystarczy je przenieść na balkon.

Początkujący ogrodnicy często szukają niewymagających kwiatów, bo boją się przesadzania. Pod tym względem rośliny cebulowe są bardzo wdzięczne. Cebulki można łatwo przesadzać do nowych doniczek lub wstawiać w osłonki w plastikowym opakowaniu, w którym zostały przyniesione ze sklepu.

Jakie kwiaty doniczkowe na balkon południowy?

Hiacynty czy żonkile nie wymagają dużo słońca, dlatego mogą być uprawiane nawet na balkonie zachodnim. Wdzięczne są też bratki. Wysadzane z nasion rosną wolno i wymagają pielęgnacji. Jeśli jednak przyniesiesz dorosłe rośliny ze sklepu ogrodniczego i posadzisz w dobrej ziemi na tarasie, to na pewno nie zmarnieją.

Jeśli chodzi o rośliny pnące, to najprostszy w uprawie jest groszek i fasola. Można kupić nasiona groszku pnącego w sklepie, ale nawet wysadzenie zwyczajnej kuchennej fasoli do doniczki może dać rezultat w postaci długiego pnącza i ładnych kwiatków. Jeśli szukasz też innych niewymagających kwiatów pnących, możesz eksperymentować z fasolą mung czy innymi egzotycznymi rodzajami.

Kwiaty zwisające czy pnące?

Właściciele zwierząt domowych czy małych dzieci wiedzą, że posiadanie kwiatów pnących na balkonie może być problematyczne. Łatwo zerwać pnącze lub je uszkodzić. To samo dotyczy nisko wiszących doniczek ze zwisającymi pędami. Dlatego bezpieczne dla kota czy psa raczej będą kwiaty zwisające zawieszone pod sufitem. Sprawdzą się klasyczne lobelie, a na balkon zachodni pelargonia bluszczolistna czy werbena.

Bezpieczne dla kota są warzywa, dlatego warto je sadzić już od wczesnej wiosny. Niewielka skrzynka własnych warzyw może zapewnić zastrzyk witamin. Koty lubią podgryzać liście buraka czy zielonego jęczmienia z powodów zdrowotnych. Również właściciele zwierząt skorzystają na nowalijkach, takich jak rzodkiewki czy szczypiorek. Świetnie wyglądają one w doniczkach wczesną wiosną, gdy nic innego jeszcze nie rośnie.

 

Komentarze